Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Leszno

Kto z uczniów szkół średnich nie chciałby spędzić lekcji w kinie? Umożliwiła to młodzieży Komenda Miejska Policji w Lesznie i Klub Sportowy Unia Leszno. Policjanci wraz z przedstawicielami wielu instytucji, spotkali się w ramach akcji profilaktycznej propagującej zdrowy styl życia, wolny od uzależnień i używek.

„Stop uzależnieniom – zastąp używki pasją” tak nazwano wspólną akcję Policji i Klubu Sportowego Unia Leszno. Odbyła się 6 marca br. w kinie Cinema3D, a dedykowana była dla młodzieży z leszczyńskich szkół średnich. Ponad 300 uczniów skorzystało z zaproszenia organizatorów. W spotkaniu wzięli między innymi Janusz Kołodziej – żużlowiec, Piotr Baron – trener Unii Leszno, Piotr Adamiak Dyrektor Stowarzyszenia MONAR – Ośrodek Leczenia Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Łodzi i Ozorkowie, przedstawiciele Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lesznie, Biura ds. Uzależnień Urzędu Miasta w Lesznie, Młodzieżowego Centrum Profilaktyki „Alternatywa”.

Spotkanie rozpoczął powitaniem Wiceprezydent Miasta Leszna Piotr Jóźwiak. W dalszej kolejności młodzież na ekranie kina obejrzała film Łukasza Palkowskiego „Najlepszy”, przedstawiający historię Jerzego Górskiego, byłego narkomana, któremu w wyrwaniu się z nałogu pomógł sport i miłość, doprowadzając do wygrania w 1990 roku podwójnego Ironmana w USA (najbardziej prestiżowe zawody triatlonowe na świecie).

W dalszej kolejności odbyła się debata na temat uzależnień i trudnej drogi wychodzenia z nałogu. Sportowcy nakłaniali młodzież, aby wszelkie uzależnienia zamienić na sportową pasję, nie tylko związaną z żużlem. Rozmawiano o akcjach profilaktycznych prowadzonych przez Policję i Sanepid, a Helena Strzałkowska wskazywała alternatywne kierunki zainteresowań.

Akcja odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Leszna.

 

Monika Żymełka

  • młodzież uczestnicząca w spotkaniu
  • Wypowiadająca się przedstawicielka Sanepidu
  • Wypowiadająca się przedstawicielka Policji, z lewej strony siedzący żużlowiec
  • Za stołem siedzący prelegenci spotkania