Dzisiaj Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach - Projekt Edward (European Day Without Road Death). Założeniem projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Do akcji przyłączyli się również policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

Dziś we wszystkich krajach europejskich Policja uczestniczy we wspólnej akcji Edward zachęcającej uczestników ruchu drogowego do zmiany postaw, w celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Akcja dedykowana jest zarówno do kierowców samochodów, rowerzystów, motocyklistów, pieszych, ale też pasażerów pojazdów mechanicznych.

Leszczyńscy policjanci również przyłączyli się do działań europejskich w myśl maksymy „bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą”.

Funkcjonariusze w ramach projektu kontrolują prędkość z jaką poruszają się pojazdy w naszym regionie, trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci. Mundurowi zwracają uwagę na zachowania pieszych i rowerzystów, przestrzeganie przez nich przepisów drogowych.

Największy wpływ na bezpieczeństwo na drogach mają kierowcy, którzy w sposób lekceważący i świadomy nie przestrzegają przepisów, przekraczając dozwoloną prędkość i wykonując ryzykowne manewry.

W akcję zaangażowali się także dzielnicowi oraz profilaktyk społeczny, prowadząc szereg spotkań i pogadanek z mieszkańcami Leszna i powiatu leszczyńskiego na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

Monika Żymełka