Jak we właściwy sposób wezwać służby ratunkowe, jak zachować się w sytuacji bezpośredniego kontaktu z nieznajomym lub agresywnym zwierzęciem, w jaki sposób ugasić palącą się patelnię z olejem, a jak trawę na działce? Na te wszystkie pytania odpowiedzą dzieciom policjanci i strażacy podczas spotkań w ramach nowego programu profilaktyczno – edukacyjnego pn. Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa.

Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa to wspólna inicjatywa Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie, leszczyńskiej Policji i Straży Pożarnej. Powstała pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Leszna. Przedsięwzięcie dedykowane jest dla uczniów klas III szkół podstawowych z Leszna. Celem programu jest rozpowszechnienie wśród dzieci wiedzy na temat właściwych i skutecznych zachowań w sytuacjach kryzysowych np. napotkania wypadku drogowego, bycia świadkiem omdlenia osoby, czy zauważenia pożaru. Na takie sytuacje dzieci narażone są zarówno w domu, szkole i na ulicy.

30 maja br. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie odbyła się inauguracja Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa. Udział w niej wzięli m.in. Komendant Miejski Policji w Lesznie insp. Krzysztof Nowak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie st. bryg. Maciej Zdęga, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie Agnieszka Brzezińska, dyrektorzy szkół podstawowych z Leszna oraz lokalne media.

Bezpośrednio po oficjalnej inauguracji, odbyły się pierwsze zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lesznie. Profilaktyk społeczny leszczyńskiej Policji sierż. Kinga Sobiak przypomniała uczniom jak we właściwy sposób poruszać się po drodze, jak zachować się w kontakcie z osobą nieznaną oraz agresywnym zwierzęciem, jak we właściwy sposób przekazać informację o zdarzeniu, które chcemy zgłosić służbom ratowniczym. W dalszej kolejności funkcjonariusz Straży Pożarnej poinformował uczestników, czym zajmują się strażacy, z jakiego typu wezwaniami mają do czynienia i jakie informacje się są niezbędne, aby we właściwy sposób zadysponować ilość strażaków oraz sprzętu wysyłanego na akcję. W dalszej kolejności odbyły się warsztaty podczas, których najmłodsi mieli możliwość osobistego gaszenie pożaru oraz dowiedzieli się w jaki sposób można ugasić np. trawę, która zapaliła się od wywróconego grilla, a w jaki płonącą patelnię z olejem na domowej kuchence.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało elementy odblaskowe oraz certyfikat potwierdzający udział w zajęciach Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa.

 

Monika Żymełka