Jod to bardzo istotny mikroelement, który musimy dostarczać wraz ze swoją dietą do organizmu. Podobnie jak w przypadku innych minerałów, niedobór jodu może powodować wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Jak zapewnić sobie wystarczającą ilość jodu? Jakie produkty zawierają największą ilość tego mikroelementu?

Pozytywny wpływ jodu na organizm

Jod jest niezbędnym elementem procesów oksydacyjnych stymulujących aktywność mózgu. Największe stężenie tego pierwiastka śladowego w organizmie obserwuje się w tarczycy i osoczu. Jod neutralizuje niestabilne wolne rodniki, co pomaga zmniejszyć drażliwość i stres. Wpływa pozytywnie na ściany naczyń krwionośnych, zwiększając ich elastyczność. Jod jest jednym z głównych „pomocników” w żywieniu dietetycznym ukierunkowanym na utratę wagi. Stymuluje aktywność umysłową, wykorzystywanie energii, poprawia metabolizm lipidów i metabolizm całego organizmu. Poprawia kondycję skóry, paznokci, włosów i zębów. Największe ryzyko niedoboru jodu występuje w regionach pozbawionych naturalnych źródeł tego mikroelementu. Innym czynnikiem powodującym rozwój niedoboru jodu w organizmie jest niezdrowa dieta. Główne objawy niedoboru jodu: stałe uczucie zmęczenia, migreny, osłabienie odporności, szybki przyrost masy ciała, pogorszenie wzroku i słuchu, niewystarczające nawilżenie błon śluzowych, suchość skóry, nieregularny cykl menstruacyjny, zmniejszone libido.

jod w organizmie

Źródła i nadmiar jodu w organizmie

Wymaganą ilość pierwiastka śladowego jodu można uzyskać z pożywienia, które powinno być zawarte w codziennej diecie. Jeżeli mamy problem z utrzymaniem prawidłowej diety, możemy skorzystać z rozwiązania jakim jest catering dietetyczny Leszno. Produkty zawierające największą ilość jodu to owoce morza, ryby, szpinak, buraki, sałata, marchew, rośliny strączkowe, orzechy, fermentowane produkty mleczne. winogrona, śliwki i jagody. Obróbka cieplna i długotrwałe przechowywanie negatywnie wpływają na ilość jodu w żywności, znacznie ją zmniejszając. Nadmiar jodu w organizmie, podobnie jak niedobór, ma negatywny wpływ na organizm. Jod jako pierwiastek jest silnie toksyczny, dlatego wszelkie prace z nim wykonywane są przy użyciu środków ochrony indywidualnej. Ciężkie zatrucie objawia się ostrym bólem żołądka, nudnościami, wymiotami i biegunką. Początkowej fazie nadmiaru jodu w organizmie towarzyszą objawy: wysypki skórne i nieżyt nosa, reakcja alergiczna, wzmożone pocenie się, duszności, obrzęk błon śluzowych, wzmożona praca ślinianek i drżenie kończyn górnych. Najbardziej negatywna konsekwencja nadmiaru jodu w organizmie prowadzi do rozwoju choroby Gravesa-Basedowa.