Priorytetowym celem Policji w czasie letnich wakacji było zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa na podległym terenie, w tym przede wszystkim w ruchu drogowym. Najważniejsze było bezpieczne dotarcie wszystkich podróżujących do celu podróży i miejsc wypoczynku. Leszczyńska Policja podsumowała bezpieczeństwo na drogach miasta i powiatu w czasie wakacji 2019.

Każdorazowo przed zbliżającymi się wakacjami leszczyńska Policja skrupulatnie przygotowuje się do tego okresu. Głównym celem funkcjonariuszy jest dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, ale także osób które w tym czasie wypoczywają na naszym terenie lub tylko przez niego przejeżdżają. W okresie letnim policjanci uczestniczą w wielu akcjach, festynach, spotkaniach profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą oraz seniorami podczas, których przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa, w tym także na drodze.

Przez cały rok, a w czasie wakacji w szczególności policjanci kontrolują autokary przewożące dzieci do miejsc zorganizowanego wypoczynku. Wówczas sprawdzany jest stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny pojazdu, którym mają być przewożeni najmłodsi.

W czasie lata nad bezpieczeństwem na drogach w naszym regionie czuwało kilkudziesięciu policjantów, wspomaganych przez funkcjonariuszy innych wydziałów. Przeprowadzane były działania zapobiegające najtragiczniejszym w skutkach zdarzeniom drogowym. W te ostatnie zaangażowani byli także policjanci z ościennych komend Policji.

W czasie wakacji na wszystkich policyjnych stronach internetowych można było obserwować mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Każdego dnia była aktualizowana i można na niej było obserwować bieżącą lokalizację najtragiczniejszych wypadków. Niestety na naszym terenie również pojawiały się dwa „czarne punkty”.

W czasie wakacji w regionie leszczyńskim doszło do 297 zdarzeń na drodze, w tym do 47 wypadków i 250 kolizji. W wyniku tych zdarzeń 55 osób zostało rannych.

Nietrzeźwość za kierownicą, rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego oraz przekroczenie prędkości powyżej 50km/h w terenie zabudowanym to główne przyczyny utraty prawa jazdy.

Od 20 czerwca do 31 sierpnia br. leszczyńscy policjanci zatrzymali kierującym ponad 60 praw jazdy. W tym 26 za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50km/h. Sprawcy tych wykroczeń będą je mogli odzyskać dopiero po upływie 3 miesięcy.

Pomimo policyjnych apeli o trzeźwość za kierownicą mundurowi zatrzymali 37 osób, które zdecydowały się prowadzić pojazd mechaniczny po wypiciu alkoholu. W tym przypadku kierowcy muszą liczyć się z ponownym zdawaniem egzaminu na prawo jazdy, gdyż przez co najmniej 3 lata nie będą mogli wsiąść za kierownicę samochodu.

Pamiętajmy, że policyjne akcje, kontrole, apele nie zwiększą bezpieczeństwa na drogach dopóki uczestnicy ruchu drogowego nie staną się bardziej odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo swoje i innych oraz bezwzględnie nie będą przestrzegali przepisów ruchu drogowego, w szczególności tych dotyczących ograniczeń prędkości.

Monika Żymełka