Umowa z ubezpieczeniem OC zawarta z ubezpieczycielem jest prawnym obowiązkiem każdego posiadacza samochodu. Tym samym, drogą umowy odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłacenia odszkodowania z ubezpieczenia OC właściciela pojazdu osobom trzecim, jeśli na skutek ruchu pojazdu te osoby doznały szkody. Do możliwych szkód zaliczane są: śmierć, rozstrój zdrowia, utrata zdrowia, uszkodzenie ciała oraz nie mniej istotne zniszczenie i uszkodzenie mienia.

Uszkodzenie lub zniszczenie samochodu

 Kiedy przysługuje zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego z OC

W następstwie zdarzenia drogowego bardzo często poszkodowana osoba trzecia może utracić możliwość korzystania ze swojego samochodu z powodu jego uszkodzenia lub zniszczenia. W takiej sytuacji ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia drogowego zobowiązany jest nie tylko do wypłacenia odszkodowania za szkodę stronie poszkodowanej. Osoby, które nie są w stanie korzystać ze swojego pojazdu wskutek jego zniszczenia lub uszkodzenia, którym w rezultacie pomóc musi wypożyczalnia samochodów, jak na przykład https://comfortcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-warszawa/ , mają prawo zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot kosztów poniesionych na wynajmowany samochód zastępczy z OC sprawcy zdarzenia.

Zwrot poniesionych kosztów prawnym obowiązkiem ubezpieczyciela

Do 17 listopada 2017 roku zakłady ubezpieczeniowe różnie interpretowały konieczność zwrotu kosztów wynajmu za samochód zastępczy z OC sprawcy. Często zwrot kosztów uzależniony był od zewnętrznych czynników, takich jak dostęp poszkodowanych osób trzecich do komunikacji miejskiej, ich miejsce zamieszkania, posiadanie dzieci itp. Jednakże uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2017 jednoznacznie stwierdza, że do odpowiedzialności ubezpieczyciela również zaliczają się uzasadnione wydatki poniesione na najem pojazdu zastępczego wynikające z uszkodzenia lub zniszczenia samochodu. Jako bezpośrednie następstwo szkody, koszty te nie powinny być uzależnione od żadnych dodatkowych czynników.

Jak długo można użytkować pojazd z wypożyczalni samochodów?

Poszkodowany może użytkować auto zastępcze z OC TUV przez tak długi okres, jakiego wymaga likwidacja szkody powstałej na skutek zdarzenia drogowego. Innymi słowy, jak długo nie może korzystać z własnego pojazdu na skutek jego zniszczenia lub uszkodzenia, tak długo wspomagać go będzie wypożyczalnia samochodów. Nie może to jednak trwać przez czas nieokreślony. Przyjmuje się, że poszkodowanemu przysługuje zwrot opłat poniesionych za użytkowanie pojazdu zastępczego w okresie od zdarzenia drogowego (zniszczenia bądź uszkodzenia pojazdu) do momentu, kiedy poszkodowany odzyskuje naprawiony samochód lub jest w stanie nabyć analogiczny pojazd. Okres ten nie może jednak trwać dłużej niż do czasu wypłacenia przez firmę ubezpieczeniową sprawcy odszkodowania osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym.

Od momentu zawiadomienia o szkodzie, zakład ubezpieczeniowy ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania. Jednak w jasnych sytuacjach, kiedy wina osoby ubezpieczonej nie budzi wątpliwości, a poniesiona szkoda nie jest znaczna, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie znacznie szybciej. Dla ubezpieczyciela jest to korzystne i rozsądne rozwiązanie w sytuacji, kiedy wie, że wypożyczalnia samochodów pomaga poszkodowanemu w zachowaniu mobilności na czas likwidacji szkody, a koszty najmu pojazdu zastępczego rosną z każdym dniem.