Reumatoidalne zapalenie stawów - czym się objawia i jak leczyć?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła i postępująca choroba związana z niewłaściwym funkcjonowaniem układu immunologicznego czy odpornościowego. Jednak nie jest to jedyna przyczyna pojawienia się tej przypadłości. 

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Aż 1% całej populacji zmaga się z RZS, w tym aż 3 razy więcej kobiet niż mężczyzn, co za tym idzie, jest to jedna z najczęstszych chorób zapalnych stawów występujących u ludzi. Ta dolegliwość charakteryzuje się symetrycznym atakiem na te same stawy po obu stronach ciała. Zmiany można zaobserwować głównie w obrębie nadgarstków, i kostek. Długotrwały ból w tych okolicach utrzymujący się przez tydzień lub dłużej, jest sygnałem aby udać się do lekarza z prośbą o leczenie. 

RZS - jak rozpoznać chorobę?

W diagnostyce tej choroby ważne jest wykonanie badań laboratoryjnych takich jak test anty - CCP, oznaczenie OB, CRP oraz morfologia krwi. Reumatolog pomoże określić stopień nasilenia stanu zapalnego. Oprócz tego należy obserwować zachowanie stawów przez minimum 6 tygodni. Jeśli pojawia się poranna sztywność trwająca co najmniej godzinę, obrzęki oraz obecne guzki reumatoidalne również należy zgłosić to specjaliście. W diagnostyce sprawdza się również uszkodzenia stawów, które można sprawdzić za pomocą badań USG, rezonansu magnetycznego i RTG. 

Profilaktyka oraz leczenie 

Niestety reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, której, według obecnej wiedzy medycznej, nie można zapobiegać. Jeśli natomiast szybko uda się wykryć schorzenie, jest duża szansa na złagodzenie jej objawów. Badania potwierdzają pozytywny wpływ diety śródziemnomorskiej na przytłumianie choroby. Do jadłospisu warto dodać również błonnik pokarmowy, wapń, witaminę D oraz żelazo. Duże znaczenie ma także regularna, dostosowana do wieku oraz stanu zdrowia, aktywność fizyczna, która pomoże spowolnić dolegliwości pacjenta. 

Leczenie farmakologiczne jest jednak podstawą u osób cierpiących na RZS. Odpowiednio dobrane leki pomagają zmagać się z uporczywym bólem i aktywnym zapaleniem we wczesnym stadium choroby ( m.in. ibuprom, Ketonal Forte, Diclofenac ). Aby spowolnić przebieg tej dolegliwości lekarze decydują się na przepisanie leków na receptę takich jak Metex, Plaquenil czy sole złota. Dzięki temu, choroba może nawet ulec remisji, jednak po czasie może nawrócić, dlatego warto stosować odpowiednią profilaktykę.

Dowiedz się więcej na temat reumatoidalnego zapalenia stawów:
https://reumedika.pl/2022/06/23/reumatoidalne-zapalenie-stawow-przyczyny-objawy-leczenie-dieta/
https://reumedika.pl/2022/06/02/czego-nie-wolno-jesc-przy-rzs/