Wydawałoby się, że przygotowanie zaproszeń na wesele to drobiazg w porównaniu z szeregiem innych spraw, jakie spoczywają na barkach przyszłych małżonków. Tymczasem to nie tylko wybór ładnego karnetu, ale również odpowiedniej sentencji czy terminu wręczenia druków gościom. W artykule znajdziesz kilka praktycznych porad dotyczących zaproszeń ślubnych.
Jak wypisać zaproszenie ślubne?
Wypisywanie zaproszeń na wesele może nastręczać pewnych trudności. Pierwszy dylemat zwykle dotyczy tego, czy tekst ma być w całości drukowany, czy jednak imiona i nazwiska gości wpisywać ręcznie. Drugie rozwiązanie jest tańsze, ale łatwo też o pomyłkę, która pozostawi na karnecie trwały ślad. Natomiast taki wariant ma też swój urok, jest wyrazem szacunku wobec gości i świadczy o tym, że poświęcono czas i wysiłek w przygotowania do ślubu.
Bez względu na to, jak wypiszesz zaproszenia ślubne, niezwykle ważną kwestią jest odmiana nazwisk. Warto wiedzieć, że te w języku polskim należy odmieniać. Dlatego w razie wątpliwości sięgnij po słownik lub poszukaj odpowiedzi na jednym z portali językowych w internecie.
Warto również zadbać o to, by w miarę możliwości nie posługiwać się określeniem „osoba towarzysząca”, ale dołożyć starań, by poznać imię i nazwisko partnera/partnerki gościa, szczególnie jeśli są w związku od kilku lat.
Piękne zaproszenie na ślub wymaga równie pięknej treści
Ile wcześniej daje się zaproszenia na ślub?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, choć niepisany obyczaj nakazywałby wręczać zaproszenia na wesele co najmniej 2–3 miesiące przed uroczystością. Choć zdarza się, że Para Młoda robi to wcześniej, szczególnie jeśli akurat ma okazję spotkać się z rodziną bądź znajomymi mieszkającymi daleko.
O wcześniejszym wręczeniu zaproszeń warto na pewno pomyśleć w przypadku zagranicznych gości, którzy we własnym zakresie muszą zapewnić sobie transport i na przykład zabukować bilet lotniczy. Wówczas zaproszenia powinny trafić do adresatów ok. pół roku przed weselem.
Gości należałoby wcześniej uprzedzić o uroczystości również wtedy, gdy jest ona zaplanowana na czas wakacji lub świąt. Wtedy zaproszenia warto wręczyć nawet 6 miesięcy przed wydarzeniem, tak aby każdy mógł je uwzględnić w swoich planach urlopowo-świątecznych.
Aby odpowiednio wcześnie wręczyć karnety, należy je zakupić z dużym wyprzedzeniem. Najlepiej ze sprawdzonej firmy, która wykonuje staranną papeterię z bezpłatną usługą personalizacji na podstawie przesłanej liści gości. Takie zaproszenia na wesele znajdziesz na tej stronie: https://artma-zaproszenia.pl/kategoria/zaproszenia-slubne/.
Wygląd zaproszenia ślubnego warto dopasować do kolorystyki uroczystości
Sentencje na zaproszenia ślubne
Przyjęło się, że zaproszenie na wesele oprócz podstawowych danych informacyjnych powinny zawierać jakąś sentencję o miłości. Propozycji jest naprawdę wiele – od cytatów z Pisma Świętego przez wiersze aż po cytaty znanych osób. Poniżej zamieszczamy kilka z nich:
- Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą (1 Kor 13,4).
- Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości! (1 Kor 16,14).
- Na to zaś wszystko przyobleczcie miłość, która jest więzią doskonałości – (Kol 3,14)
- To w miłości jest najpiękniejsze, że daje nam siłę do pokonywania wszystkich przeszkód – Fiodor Dostojewski
- Miłość... to jedyna rzecz, której nie można ukryć – Oskar Wilde
- Miłość to tajemnica między dwoma duszami, której nie zna żadna inna dusza – Victor Hugo
- Każdy nowy dzień jest kwiatem/Który zakwita w naszych rękach
Tam, gdzie się kocha, nigdy nie zapada noc.
Serce to cząstka człowieka,/Która tęskni, kocha i czeka – Adam Mickiewicz
Kilka słów wiele mówi o samych narzeczonych, dlatego warto poświęcić chwilę i wybrać sentencję, która najbardziej oddaje uczucia Twoje i Twojej drugiej połowy.