Bezpieczny senior w domu i przestrzeni publicznej, zapobieganie oszustwom, bezpieczeństwo w ruchu drogowym to główne tematy, które były poruszane podczas Dnia Seniora odbywającego się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Lesznie. To efekt opracowanego przez Biuro Prewencji w uzgodnieniu z Biurem Kryminalnym KGP oraz ZUS-em „Porozumienia o współpracy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli”.

15 października br. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Lesznie odbył się Dzień Seniora. Skorzystało z niego kilkadziesiąt osób, dla których przygotowano liczne atrakcje.

Tego dnia można było porozmawiać z doradcami emerytalnymi, uzyskać informacje na temat wyjazdu do sanatorium, porozmawiać z przedstawicielami NFZ. Za sprawą studentek pielęgniarstwa z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie można też było sprawdzić poziom cukru we krwi i ciśnienia tętniczego.

Natomiast o zasadach bezpieczeństwa prelekcję wygłosili strażacy i policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Profilaktyk społeczny sierż. Kinga Sobiak swoje wystąpienie poprzedziła wyświetleniem kilku spotów i filmików obrazujących sposób działania sprawców oszustw, których ofiarami padają osoby starsze. Policja apelowała do seniorów o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, o nie przekazywanie swoich oszczędności postronnym osobom i nie wpuszczanie ich do domu.

Rozmawiano także o bezpieczeństwie na drodze. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał odblaskową opaskę.

Udział w Dniu Seniora wzięła także tłumacz języka migowego, dzięki czemu zasady bezpieczeństwa można było przekazać także osobom głuchoniemym.

 

Monika Żymełka