Poznań to jedno z najstarszych, największych i najpiękniejszych miast w Polsce. Na jego wysoką estetykę wpływa niezwykle różnorodna architektura – od średniowiecznych kamienic po współczesne biurowce. Poniżej zamieszczamy listę najważniejszych poznańskich perełek architektonicznych.
Nowe mieszkania w Poznaniu szybko znajdują nabywców. Rynek nieruchomości w mieście dynamicznie się rozwija. Jakie atrakcje w stolicy Wielkopolski warto zobaczyć?
- Kamienice na Starym Rynku
Stary Rynek to główny plac miejski w Poznaniu, na którym znajdziemy kilkadziesiąt kamienic, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku. Niestety znaczna ich część przez lata przechodziła liczne, niekoniecznie udane, renowacje. Wiele z nich zostało zniszczonych lub uszkodzonych w czasie II wojny światowej, a następnie odrestaurowanych. Z tego powodu wielokolorowe poznańskie kamienice reprezentują różne style architektoniczne i typy dekoracji, które niezmiennie zachwycają mieszkańców i turystów. Renesansowy Ratusz z koziołkami, klasycystyczny Odwach czy domki z XVI wieku tylko dopełniają dzieła.
- Stary Browar
Stary Browar, czyli poznańskie centrum handlu i sztuki powstało na terenie XIX-wiecznego browaru Huggera. Projekt autorstwa Studia ADS zakładał pomieszanie stylów industrialnego z nowoczesnym, jednak w miarę postępu prac oryginalna architektura browaru wysuwała się na pierwszy plan, przez co budowla zachowała wiele starych elementów, które doskonale korespondują z nowoczesnymi elementami dodanymi na dalszym etapie budowy. Do Starego Browaru warto udać się zarówno na zakupy, jak i na spacer śladem najlepszych poznańskich rewitalizacji.
- Arena
Poznańska Arena to hala sportowo-widowiskowa wybudowana w latach 1972-1974 według projektu Jerzego Turzenieckiego, która pomimo upływu lat wciąż zaskakuje dynamizmem formy i lekkością. Modernistyczny budynek powstał na planie koła i został przykryty spłaszczoną kopułą pokrytą blachą załamującą się na odcinkach między podporami w kształcie litery Y. Miłośnicy koncertów, eventów oraz wydarzeń sportowych z pewnością trafią tu nie raz.
- Okrąglak
Dom Towarowy to jedno z najważniejszych osiągnięć polskiego modernizmu. Wybudowano go w latach 1949-1954 według projektu Marka Leykama, jednego z największych polskich powojennych architektów. Budynek powstał na planie walca, jego bryła w większości jest całkowicie przeszklona, a prefabrykowane elementy tworzą wyraźne linie prostokątnej siatki. W 2003 roku Okrąglak został wpisany do rejestru zabytków i jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Polsce, a w Poznaniu jest częstym miejscem spotkań i celem spacerów lokalnych miłośników architektury.
- Biurowiec Bałtyk
Biurowiec Bałtyk to najnowszy budynek ze wszystkich realizacji wspomnianych w artykule, bo powstał w 2017 roku zgodnie z projektem uznanej na świecie pracowni architektonicznej MVRDV. Jest on też najbardziej kontrowersyjny, gdyż jego twórcom zarzuca się brak szacunku do istniejącej wcześniej tkanki miejskiej. Charakterystyczna, nieregularna bryła z każdej strony wygląda nieco inaczej, ale zawsze przykuwa wzrok, co jest jej największą zaletą.