Policjanci z Leszna i z Komisariatu Wodnego w Poznaniu, przedstawiciele Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wzięli udział we wspólnej akcji. Ich działania skierowane były przeciwko rybackimi kłusownikom.

Nocne działania odbyły się w weekend  na wodach jezior w gminie Osieczna. Inicjatorami akcji byli policjanci z Zespołu Dzielnicowych w Osiecznej. Do współpracy zaprosili swoich wieloletnich partnerów: funkcjonariuszy Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej, policjantów z Komisariatu Wodnego w Poznaniu oraz przedstawicieli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.  


Głównym celem akcji było zwalczanie kłusownictwa rybackiego. Zaangażowani w akcję przez kilka godzin pływali po akwenach jeziornych. Wyniki okazały się zatrważające. Wyciągnięto kilkadziesiąt metrów nielegalnie zastawionych przez kłusowników sieci, w których znajdowały się różne gatunki, na szczęście żywych, ryb.


Policjanci nagrali moment wyjmowania nielegalnego wontonu z wody, w którym znajdowało się się kilkadziesiąt ryb. Dzielnicowy, prywatnie pasjonat wędkarstwa, relacjonuje uwalnianie przez funkcjonariusza Straży Rybackiej ryb z pajęczyny sieci i podkreśla, że kłusownicy są bezwzględni w działaniu: nie zważają na  wiek i gatunek ryb oraz na ich okres ochronny.

Łowiąc na wodach Polskiego Związku Wędkarskiego jesteś zobowiązany do przestrzegania wymiarów i okresów ochronnych poszczególnych gatunków ryb. Wymiar ochronny ryby to nic innego jak jej długość od początku głowy do najdalszego punktu na płetwie. Natomiast w okresie ochronnym nie wolno na dany gatunek zwierzęcia polować, zabijać go, płoszyć oraz niszczyć gniazd. Wymiar i okres ochronny są ściśle określone przepisami prawa.


Służby zapowiadają w przyszłości podobne skoordynowane akcje. Znalezione sieci oraz narzędzia zostały zabezpieczone, a uwięzione w nich ryby zostały wypuszczone na wolność.

 

Monika Żymełka

 

  • #1
  • #2
  • #3

Film ryby.mp4

Pobierz plik ryby.mp4 (format mp4 - rozmiar 31.94 MB)