Na czym polega oraz gdzie sprawdzi się najlepiej gaszenie gazem?

Gaz to stan skupienia określonej materii, która jest podstawą codziennego funkcjonowania każdego człowieka na świecie. Dzięki rozwojowi technologii od pewnego czasu można wykorzystać go na przykład do zapewnienia sobie bezpieczeństwa pożarowego. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego należy w niego inwestować? Odpowiadamy.

Gaszenie gazem – na czym polega?

https://www.affs.pl/stale-urzadzenia-gasnicze-gazowe-sug-instalacje-gasnicze-gazowe Gaszenie gazem to metoda na szybkie oraz sprawne wyeliminowanie źródła każdego pożaru. Wszystko przez błyskawiczne uruchomienie się systemu, który odkręca zawór butli. Gaz jest cięższy od powietrza, więc opada na dół oraz ogranicza dostęp do tlenu. Ogień pozbawiony tego elementu nie jest w stanie istnieć.

Spalanie to proces, który wykorzystuje paliwo oraz pewien utleniacz. W przestrzeniach zamkniętych będzie to właśnie tlen. Gazy gaśnicze zostały dobrane tak, aby bezpośrednio działać na rozgrzaną powierzchnię i blokować pojawienie się płomienia. Może to bezpośrednio zapobiegać jego powstaniu lub ugasić go chwilę po wystąpieniu.

Gaszenie gazem to stosunkowo nowa metoda radzenia sobie z pożarem w firmach lub innych placówkach szczególnie narażonych na wystąpienie ognia. Cały proces montażu takiej instalacji nie jest skomplikowany oraz może działać z minimalnym poborem energii elektrycznej. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego zraszacze gazu, które bezpośrednio połączone są z butlą. System uruchomić można zarówno automatycznie, półautomatycznie lub ręcznie.

Gdzie gaszenie gazem sprawdza się najlepiej?

SUG – czyli Stałe Urządzenia Gaśnicze Gazowe to doskonałe rozwiązanie dla wielu różnorodnych placówek. Taki rodzaj bezpieczeństwa pożarowego daje mnogość możliwości wykorzystania. Przede wszystkim będzie to serwerownia. To miejsce, w którym urządzenia elektryczne pracują na bazie dostarczania im wysokiej mocy. Ich ogrzewanie się jest normalnym skutkiem ubocznym ich pracy. Tego typu urządzenia mają indywidualny system chłodzący, który może ulec awarii przy uszkodzeniach mechanicznych. Wówczas serwer może nagrzać się do takiej temperatury, która bez problemu wywołuje spalenie się instalacji elektrycznej. Takiego systemu pod żadnym pozorem nie można gasić z udziałem wody, ponieważ urządzenia nawet pozbawione stałego prądu elektrycznego nadal magazynują je w akumulatorach. Może to doprowadzić do spięcia zagrażającego życiu lub zdrowiu pracowników.

Najlepszym sposobem będzie inwestycja w systemy gaszenia gazem serwerowni. Dzięki temu urządzenia zostaną pozbawione ognia i tym samym nie wywołają niebezpiecznego spięcia.

Podobnie gazy obojętne sprawdzają się w archiwach oraz bibliotekach. Wówczas nawet podczas wybuchu pożaru zbiory zostają zabezpieczone oraz można przynajmniej ich część odzyskać.

Systemy gaszenia gazem to elementy, które w niektórych przypadkach stanowią obowiązkowe wyposażenie niektórych placówek. Będą to z pewnością serwerownie oraz księgarnie. Warto w nie inwestować ze względu na skuteczność oraz szybkie działanie. Uruchomić je można w kilka chwil nawet bez energii elektrycznej.