Korzyści z ogrzewania podczerwienią: Co należy wiedzieć

W ciągu ostatnich kilku lat promienniki podczerwieni stały się bardzo popularne w domach. Są one łatwe w obsłudze i skutecznie zmniejszają ilość wilgoci w powietrzu, co jest korzystne dla alergików lub osób mieszkających w wilgotnym klimacie. W grzejnikach na podczerwień promienniki emitują światło podczerwone, które bezpośrednio ogrzewa przedmioty, a nie podgrzewa powietrze. Ten rodzaj ogrzewania ma kilka zalet, o których warto wiedzieć przed zakupem grzejnika do domu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych typach grzejników.

Promienniki ciepła - zalety

Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem promiennika podczerwieni, ważne jest, abyś poznał różne korzyści płynące z jego zastosowania. Oto kilka najważniejszych korzyści płynących z zastosowania ogrzewania podczerwienią jakie dają promienniki ciepła:

  • Szybko nagrzewa pomieszczenie - W przeciwieństwie do systemów z wymuszonym obiegiem powietrza, promienniki szybko nagrzewają pomieszczenie. Dlatego, jeśli jest Ci zimno, możesz włączyć promiennik, a ogrzanie pomieszczenia zajmie zaledwie kilka minut. A gdy pomieszczenie jest już ciepłe, można wyłączyć promiennik, a w pomieszczeniu pozostanie ciepło przez kilka godzin.
  • Jest to ekonomiczny sposób ogrzewania pomieszczeń - ogrzewanie promiennikowe nie wydmuchuje gorącego powietrza, więc nie trzeba utrzymywać termostatu na tak wysokim poziomie, jak w przypadku systemów z wymuszonym obiegiem powietrza. Dzieje się tak dlatego, że promiennik nie przemieszcza powietrza po pomieszczeniu w celu zapewnienia ciepła, więc powietrze nie nagrzewa się tak bardzo.
  • Doskonałe rozwiązanie dla alergików - Jeśli Ty lub ktoś z Twoich domowników cierpi na alergie, wiesz, jak bardzo mogą być one frustrujące. Alergie mogą powodować uczucie duszności i zatłoczenia, a często prowadzą do infekcji zatok.
  • To dobre rozwiązanie dla Twojego domu - Jeśli mieszkasz w wilgotnym otoczeniu, warto rozważyć zakup promiennika podczerwieni.

Jak działa promiennik podczerwieni?

Jak już wyjaśniliśmy, promienniki podczerwieni wykorzystują lampy na podczerwień do emitowania światła podczerwonego. Sama lampa emituje bardzo mało światła widzialnego, ale szklana lub plastikowa rurka otaczająca lampę świeci w ciemności. Lampa na podczerwień jest otoczona przezroczystą plastikową lub szklaną rurkę, w której znajduje się mieszanina dwutlenku węgla i oleju mineralnego. Po włączeniu lampy emitowane jest z niej światło podczerwone. Cząsteczki dwutlenku węgla w rurce są pobudzane przez światło podczerwone i zaczynają wibrować. Wibracje powodują, że cząsteczki wpadają na siebie. Wibrujące cząsteczki zderzają się z kropelkami oleju mineralnego i rozbijają je na drobne kropelki. Kropelki te łączą się następnie z cząsteczkami dwutlenku węgla i zamieniają się w gazowy dwutlenek węgla. Nowy gazowy dwutlenek węgla napiera na wnętrze rurki i wytwarza ciśnienie. Ciśnienie to powoduje, że rurka się nagrzewa. Ogrzewanie rurki powoduje, że powietrze w pomieszczeniu również staje się cieplejsze. Ciepło z rury jest zatrzymywane, dlatego pozostaje ono ciepłe przez długi czas.