Podgrzewanie wody w domu – czy ogrzewacz przepływowy to dobry pomysł?

W miejskich aglomeracjach ciepła woda użytkowa jest zazwyczaj dostarczana przez sieć ciepłowniczą. Co, jeśli jednak mieszkasz poza jej zasięgiem? Do wyboru masz różne rozwiązania technologiczne, m.in. ogrzewacz przepływowy. Sprawdź, jakie ma wady i zalety.

Jak działa ogrzewacz przepływowy?

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w budynkach bez dostępu do sieci miejskiej może odbywać się na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to pojemnościowe ogrzewacze wody, pompy ciepła oraz ogrzewacze przepływowe. Na czym polega ostatnie z wymienionych rozwiązań? Jak wskazuje już sama nazwa, ogrzewacz przepływowy podgrzewa wodę w momencie, kiedy przepływa ona przez urządzenie. Oznacza to, że odbywa się to na bieżąco: tylko w momencie odkręcenia kranu.

Ogrzewacze przepływowe są zasilane energią elektryczną lub gazem. Najczęściej można spotkać się z urządzeniami pierwszego typu: do działania gazowych niezbędna jest bowiem odpowiednia instalacja (nie są też zalecane w miejscach stałego pobytu ludzi, dlatego montuje się je z reguły tylko w łazienkach). Ogrzewacz elektryczny działa natomiast dzięki wewnętrznemu naczyniu z grzałką, której wydajność grzewcza pozwala na natychmiastowe podgrzanie wody.

Rodzaje ogrzewaczy przepływowych

Decydując się na ogrzewacz przepływowy, warto pamiętać, że urządzenia występują w różnych wariantach. Podstawowa klasyfikacja obejmuje ilość punktów poboru wody, które może obsłużyć. Zgodnie z tym wyróżniamy:

  • ogrzewacze jednopunktowe – dedykowane jednemu punktowi, zazwyczaj montuje się je w okolicach kranu,
  • ogrzewacze wielopunktowe – instalowane centralnie, obsługują wiele punktów.

Efektywność i sposób obsługi ogrzewacza zależą także od metody sterowania: hydraulicznie lub elektronicznie. W ogrzewaczach hydraulicznych temperatura wody jest regulowana przez natężenie jej przepływu (im wolniej leci, tym jest cieplejsza), co bywa problematyczne, kiedy korzystasz jednocześnie np. z prysznica i umywalki. W nowoczesnych urządzeniach masz do dyspozycji kilka stopni mocy sterowanych zarówno ręcznie, jak i hydraulicznie.

Jak działają elektroniczne ogrzewacze przepływowe? W urządzeniach tego typu system sterowania płynnie dostosowuje temperaturę wody (w zakresie od 30 do 60º C). Co ważne, temperatura jest utrzymywana na wybranym przez użytkownika poziomie i nie wpływa na nią siła strumienia. Czujnik do pomiaru przepływu wody uruchamia się już przy małym natężeniu, co jest ważne przy instalacjach z niskim ciśnieniem. Ogrzewacze sterowane elektronicznie pozwalają zaoszczędzić nawet 30 proc. kosztów energii i wody w porównaniu z hydraulicznymi, dlatego cieszą się coraz większą popularnością. Nowoczesne urządzenia często są też zdalnie sterowane, co dodatkowo ułatwia ich obsługę.

Ogrzewacz przepływowy – wady i zalety

Przepływowe ogrzewacze są uznawane za jedne z najbardziej komfortowych urządzeń zapewniających ciepłą wodę użytkową. Do ich zalet należy szybkie podgrzewanie wody oraz możliwość jej ciągłego poboru. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na taki ogrzewacz?

  • oszczędność energii – pobiera ją tylko wtedy, kiedy jest odkręcona ciepła woda,
  • niewielkie rozmiary i estetyczny wygląd – zmieści się nawet w niewielkiej łazience,
  • nie wymaga obsługi – wystarczy wybrać temperaturę wody,
  • bezpieczeństwo – temperatura nie będzie wyższa niż ustawiona, co pomaga ochronić przed poparzeniami.

Co z wadami? Energia elektryczna jest pobierana za każdym razem po odkręceniu kurka, więc nie można zaplanować podgrzewania wody w tańszej taryfie prądu. Zaleca się też, aby urządzenie było zainstalowane blisko punktów poboru wody: dzięki temu zmniejszy się jej zużycie.

Jaki ogrzewacz przepływowy wybrać?

Ogrzewacz przepływowy daje gwarancję natychmiastowego i ciągłego dostępu do ciepłej wody użytkowej. To urządzenie proste oraz wygodne w obsłudze, co z pewnością docenią wszyscy domownicy. Znając wszystkie zalety ogrzewacza, warto przejść od razu do wyboru najlepszego dla siebie sprzętu. Gdzie go znajdziesz? STIEBEL ELTRON to znana marka oferująca wysokiej klasy urządzenia, takie jak przepływowy podgrzewacz wody. Wśród wielu propozycji są m.in. ogrzewacze hydrauliczne, elektroniczne oraz z funkcją zdalnego sterowania. Kompaktowe urządzenia sprawdzą się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i dużych domach. Możesz połączyć je też z systemem solarnym, zmniejszając w ten sposób rachunki za energię. Wydajność energetyczna i nowoczesne funkcje dają pewność wysokiej satysfakcji z użytkowania.