Ile szyb powinno mieć dobre okno PCV?

Wybierając okna do domu, decydujemy się na wybór jednego rodzaju do wszystkich pomieszczeń. Jest to wygodna forma, szczególnie jeśli każde ma mieć takie same wymiary. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że różne miejsca oraz pomieszczenia wymagają różnych zastosowań. Dlatego też odpowiednie rozwiązania mogą różnić się od siebie. Warto się nad tym zastanowić. Szczególnie że przepisy budowlane regulują wiele czynników związanych z budową lub remontem mieszkania. A jak to wygląda w przypadku ilości szyb w wybranych oknach?

Okna PCV – dwu czy trzyszybowe?

Każdy producent posiada w swojej ofercie tanie i dobre rozwiązanie, jakim są okna z PCV dwuszybowe. Większość z nas decyduje się na nie ze względu na niskie koszty. Pomimo tego, iż w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie oszkleń trzyszybowych i tak zdecydujemy się na te dwuszybowe, chcąc zminimalizować koszty zakupu. Takie okna mogą być użyte w pomieszczeniach mało używanych lub takich, w których nie występuje wyższa temperatura, np. garaż, czy piwnica. Okna dwuszybowe sprawdzą się na pewno w cieplejszym klimacie, gdzie nie ma potrzeby utrzymywania ciepłej temperatury w mieszkaniu.

Podczas zakupu okien warto zdecydować się jednak na okna z trzema szybami, bo jak wiadomo im więcej szyb, tym więcej izolacji termicznej zostanie zapewnione. Dzięki temu taka inwestycja może nam się bardzo szybko zwrócić w kosztach ogrzewania całego mieszkania. Takie okna są 50% cieplejsze od tych dwuszybowych.

Szeroka oferta okien PCV dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv

Zalety i wady okien dwuszybowych

Okna dwuszybowe posiadają dwie warstwy szkła. Pomiędzy nimi znajduje się przestrzeń powietrzna lub gazowa, zapewniająca naszym oknom izolację termiczną. Tego typu okna stosuje się w domach mieszkalnych, szczególnie w takich pomieszczeniach jak piwnica, czy garaż. Przyjrzyjmy się zatem ich zaletom i wadom.

Zalety okien z dwoma szybami:

  • Wydajność energetyczna, która zapewnia dobrą izolację termiczną, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
  • Izolacja akustyczna zapewniająca nam dobry poziom blokady przed hałasem z zewnątrz.
  • Cena podwójnych okien jest o wiele tańszą opcją niż okna z trzema szybami, dzięki czemu jest częściej wybieraną alternatywą wśród konsumentów.

Wady okien z dwoma szybami:

  • Niższa izolacja termiczna w porównaniu do okien z trzema szybami. Podczas zimniejszych miesiąców może doprowadzić do utraty ciepła.
  • Gorsza izolacja akustyczna niż w oknach trzyszybowych. Mogą być nieodpowiednią opcją w przypadku głośnych i często uczęszczanych lokalizacji.

Wady i zalety okien trzyszybowych

Inną opcją są okna posiadające trzy warstwy szkła, które również oddzielone są od siebie przestrzenią powietrzną lub gazową. Coraz częściej decydujemy się na tą droższą opcję, ze względu na lepsze właściwości termoizolacyjne oraz energooszczędność. Jakie jeszcze zalety posiadają i czy mają jakieś wady?

Zalety okien z trzema szybami:

  • Doskonała izolacja termiczna zatrzymująca ciepło w pomieszczeniach, ograniczając przy tym koszty ogrzewania.
  • Idealna izolacja akustyczna, dzięki której nawet najbardziej ruchliwa i gwarna okolica nie zakłóci naszego komfortu mieszkania.
  • Lepsza efektywność energetyczna, która ogranicza utratę ciepła do minimum, pozwalając w ten sposób ograniczyć nasze koszty ogrzewania.

Wady okien z trzema szybami:

  • Waga szyby zespolonej, która jest o ⅓ cięższa od tych z dwoma szybami.
  • Cena. Okna trzyszybowe są droższe od tych dwuszybowych. Jednakże dzięki nim zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania.

Wybór odpowiedniego okna może być bardzo trudnym zadaniem, dlatego też warto zasięgnąć rady specjalisty, który weźmie pod uwagę wszystkie czynniki, aby nasze okna mogły być wydajne.