Leszno świętuje 220. rocznicę urodzin Jana Metziga z wyjątkową pocztówką i datownikiem
W Lesznie nadchodzi wyjątkowy czas – rok 2024 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Jana Metziga, zasłużonego dla miasta lekarza, w 220. rocznicę jego urodzin. Miasto przygotowuje się do upamiętnienia tej postaci przez szereg inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, które pozwolą mieszkańcom i gościom Leszna lepiej poznać dziedzictwo Metziga.
  1. Ustanowienie roku 2024 Rokiem Jana Metziga w Lesznie.
  2. Wprowadzenie do obiegu filatelistycznego znaczków i kart pocztowych z wizerunkiem Metziga.
  3. Organizacja sesji popularno-naukowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
  4. Renowacja nagrobka Jana Metziga oraz planowane wydanie folderu w kilku językach.

W nadchodzącym roku mieszkańcy Leszna będą mieli okazję uczestniczyć w licznych wydarzeniach poświęconych Jana Metziga, którego wkład w rozwój miasta jest trudny do przecenienia. Jego 220. rocznica urodzin stała się inspiracją dla lokalnych władz i organizacji do zorganizowania wydarzeń, które podkreślą znaczenie tej postaci w historii Leszna.

Wśród zapowiedzianych inicjatyw znajduje się wyjątkowa oferta dla miłośników filatelistyki. Jak podkreśla Lech Woźny, prezes leszczyńskiego Koła Polskiego Związku Filatelistów, "Wszystkie walory filatelistyczne powstały we współpracy z władzami miasta Leszna". Znaczki i karty pocztowe z wizerunkiem Metziga zostały wprowadzone do obiegu, a na poczcie Leszno 1 dostępny jest okolicznościowy datownik.

Jednym z kulminacyjnych punktów obchodów będzie sesja popularno-naukowa, która odbędzie się 6 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Marcin Kochowicz, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Leszna, zapowiada: "W związku z Rokiem Jana Metziga - we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną - odbędzie się sesja popularno-naukowa jemu poświęcona, która wpisze się także w obchody 65-lecia Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego."

Planowane są również działania mające na celu konserwację dziedzictwa Metziga, w tym odnowienie jego nagrobka oraz montaż historycznej tablicy upamiętniającej lekarza na budynku biblioteki. Inicjatywy te mają nie tylko podkreślić znaczenie Jana Metziga dla Leszna, ale również zainspirować mieszkańców do pogłębiania swojej wiedzy o historii miasta.


Źródło: UM Leszno