„W sieci cyberprzemocy” pod takim hasłem odbyło się pierwsze spotkanie inaugurujące cykl spotkań adresowanych do leszczyńskiej młodzieży na temat zapobiegania agresji w sieci. Prelegentami byli włodarze miasta Leszna i policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

12 lutego br. w Zespole Szkół Nr 2 w Lesznie odbyła się pierwsza lekcja w leszczyńskich szkołach ukierunkowana na walkę z cyberprzemocą. Celem spotkań jest przedstawienie młodzieży, czym jest hejt, w jaki sposób można stać się jego ofiarą lub sprawcą oraz z jakimi konsekwencjami prawnymi musi liczyć się autor agresji w sieci.

Udział w spotkaniu wzięło około 200 uczniów z klas III gimnazjalnych i I średnich. Prelegentami byli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu kom. Szymon Witczak z Wydziału Prewencji oraz asp. szt. Adam Maruszyński z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością, a także Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak i Wiceprezydent Piotr Jóźwiak.

Na wstępie policjanci wskazali, czym zajmuje się funkcjonujący od 2014 roku przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Wydział do walki z Cyberprzestępczością. Funkcjonariusze podkreślili, że popełniając przestępstwo w sieci nie jest się anonimowym. Należy pamiętać, że po drugiej stronie sieci znajduje się człowiek, który ma uczucia i na którego możemy wpłynąć. Każda obelga, szyderstwo, znieważenie, obraza może zagrać na emocjach odbiorcy i doprowadzić do tragedii.

W dalszej kolejności Wiceprezydent Piotr Jóźwiak przedstawił skutki prawne nieletnich w kontekście cyberprzemocy wynikające z Kodeksu Karnego i Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Natomiast Prezydent Miasta Leszna opowiedział o hejcie, który spotyka jego na co dzień w cyberprzestrzeni jako osobę publiczną, o walce z nim oraz o cyklu spotkań, które dziś zainaugurowano. Dodatkowo włodarz wspomniał o wsparciu dla osób dotkniętych cyberprzemocą poprzez uruchomienie zaufanego adresu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dodatkowo na potrzeby spotkań z cyklu „W sieci cyberprzemocy” powstała ulotka edukująca młodzież w tej tematyce.

 

Monika Żymełka

 

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.