Kraj kwitnącej wiśni i zachwycającej kultury

Japonia jest państwem, leżącym na kilku wyspach zachodniego Pacyfiku. Japońskie wyspy tworzą archipelag, układający się w łagodny łuk, wygięty w stronę wschodniego wybrzeża Azji. Jej terytorium stanowią 4 główne wyspy: Hokkaido, Kiusiu, Sikoku oraz Honsiu - stanowią one 97% terytorium lądowego tego kraju. Pozostałe 3% stanowią niewielkie wysepki, których liczba wynosi niemal 9 tysięcy. Większość obszaru lądowego Japonii stanowią góry, a najwyższą z nich jest wulkan Fudżi, mający prawie 4000 metrów. Znakiem rozpoznawczym tego azjatyckiego kraju są kwiaty wiśni oraz kultura, od lat zachwycająca Europejczyków swoją odmiennością oraz konsekwencją Japończyków w budowaniu kraju na zasadach sumienności i dokładności. 

Stolica kraju, Tokio. 

Stolica, w której dosłowni tętni życiem. Tłumy na ulicach, w kolejce po ramen czy sushi. To miasto pełne pasjonatów Japonii, którzy pośród wieżowców, opatrzonych neonami szukają śladów pradawnej, japońskiej kultury. W stolicy nie jest to z resztą trudne - Sensoji Temple jest najstarszym pomnikiem japońskiego kultu, który przyciąga barwami świątyni oraz atmosferą czci, jaką Japończycy otaczają to miejsce. Świątynia znajduje się w dzielnicy Tokio o nazwie Asakusa. Wielu turystów uważa, że to miejsce, które należy odwiedzić, aby zaznać prawdziwej japońskiej kultury. Poza świątynią w dzielnicy znajduje się również rzeka Sumida, której piękno możemy podziwiać z mostu, z którego widok rozciąga się także na budynek, który kształtem przypominam olimpijski znicz. Atrakcją dla turystów jest również możliwość skorzystania z wypożyczalni kimona i zwiedzanie w nim stolicy Japonii. Dzięki temu możemy, dosłownie, poczuć na sobie kulturę i zwyczaje mieszkańców wyspiarskiego kraju. 

Osaka, czyli imponujący zamek i kwitnące drzewka wiśni. 

Kolejnym w Japonii jest Osaka, która swoją sławę zawdzięcza imponującemu zamkowi Osaka-jo. Choć w niczym nie przypomina on europejskich zamków, to budzi zachwyt ze względu na swoją budowę oraz rozmiar. Cały obiekt składa się z kilkunastu budynków, otoczonych 600 drzewkami wiśni, które kwitnąc, tworzą wręcz bajkową atmosferę. Główny obiekt kompleksu jest białej barwy, pokrytej zielonym dachem, a dodatkowo na jego powierzchni znajdują się pozłacane ornamenty, które nadają mu iście królewskiego wyrazu. Do Osaki najlepiej wybrać się na przełomie marca bądź kwietnia, czyli w okresie rozkwitu kwiatów wiśni - wówczas zamek zrobi na nas największe wrażenie w otoczeniu biało-różowych kwiatów. 

Stolica zabytków - Nara. 

Choć Nara od wielu lat nie jest już stolicą Japonii, to na pewno możemy określić ją ośrodkiem zabytków tego kraju. Japonia - zwiedzanie nie istniałoby bez Pomnika Wielkiego Buddy czy Muzeum Narodowego, które znajdują się właśnie w tej prefekturze. Miasteczko słynie także z saren oraz jeleni, które swobodnie poruszają się po mieście, budząc nieustanny zachwyt pośród turystów, odwiedzających Narę. Będąc w mieście, warto także skorzystać z możliwości uczestniczenia w obrzędach religijnych z użyciem ognia, które są swoistą wizytówką tego miejsca. W styczniu odbywa się tam święto, polegające na podpalaniu trawy na pobliskiej górze - Wakakusayama. Z kolei w marcu w świątyni Todai-ji możemy podziwiać obrzędy ku czci wody i ognia. 

Hida Takayama - pomnik człowieka i przyrody. 

To miejsce na mapie Japonii, w którym przenika się to, co piękne i stworzone przez człowieka, czyli wioski, w których drewniane domy są pokryte strzechą, regularne i spójne. Obok nich zupełnie naturalnie, a wręcz symbiotycznie występują lasy, pełne gorących źródeł oraz wodospadów. To, co stworzył człowiek w tym miejscu, wydaje się być uzasadnioną odpowiedzią na to, czego oczekiwała od niego natura. To miejsce wydaje się tętnić wzajemnym szacunkiem między ludźmi a Ziemią i odwrotnie. Shirakawa-go i Gokayama, to dwie wioski, które na pewno warto odwiedzić. Są one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i właśnie w nich idealnie odczuwa się to połączenie między naturą i ludźmi. Największe wrażenie to miejsce robi jesienią, kiedy drewniane chatki tak imponująco komponują się z brązowiejącymi liśćmi. 

Kiedyś miejsce zbrodni na ludzkości, a dzisiaj wyraz szacunku i pokoju.

Miejscem w Japonii, o którym z pewnością każdy słyszał, jest Hiroszima. Choć może się wydawać, że to tylko miejsce wojennej zbrodni, to tak naprawdę dzisiaj jest to miejsce czci i pamięci. W kraju, jakim jest Japonia, kultura  nie może obejść się bez odwiedzenia Parku Pokoju, który upamiętnia ofiary bomby atomowej. Można zobaczyć tam kwiaty i znicze na znak pamięci i hołdu dla zmarłych. To miejsce z pewnością skłania do refleksji nad ludzką naturą, pokojem i dobrem, które powinny być fundamentami każdego trwałego społeczeństwa. 

Japonia, to na pewno kraj, który zachwyci podróżnika, chcącego poczuć, jak tętni serce Ojczyzny tych, którzy szanują swoją kulturę i dbają o to, aby wciąż się rozwijała. Jednocześnie jest to kraj, który inwestuje w rozwój i nowoczesne technologie. Jest to zatem mekka dla tych, którzy chcą zobaczyć, że dzieła naszych przodków mogą współistnieć z tym, co współcześnie tworzymy, nie naruszając jednocześnie piękna natury.