Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Leszno

Ratownik kwalifikowanej pomocy przedmedycznej jeżdżący ambulansem na dwóch kółkach, członek ochotniczej straży pożarnej, pasjonat sportów i jazdy motocyklowej, a od niespełna miesiąca przyjęty w szeregi policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Posterunkowy Jakub Żak, swoimi pasjami mógłby obdarować kilka osób.

W wieku 16 lat Jakub jadąc z rodziną na nadmorskie wakacje natrafił na wypadek komunikacyjny. Był świadkiem walki o ludzkie życie, obserwował zaangażowanie różnych służb w pomoc poszkodowanym. Wtedy zdecydował, że też chce pomagać innym i mieć swój wkład w ocalanie zdrowia i życia ludzi. W pierwszej kolejności został młodszym ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Następnie zapisał się na kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pasją Kuby Żaka od dzieciństwa są wyścigi i sporty motocrosowe. Początkowo jeździł na skuterze, potem zdobywał stosowne uprawnienia i motocykle rosły wraz z nim. Obecnie jest kierowcą Hondy Varadero, jedynego w regionie leszczyńskimi motoambulansu. Jako ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej, od dwóch lat jest członkiem Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska. Fundacja zrzesza około 50 członków  z całego kraju gotowych w każdej chwili nieść pomoc potrzebującym i dla których ratownictwo motocyklowe jest pasją oraz misją. Zainwestował w wyposażenie własnego dwukołowca w sprzęt i akcesoria medyczne m.in. w butle z tlenem, defibrylator AED, sprzęt do udrażniania dróg oddechowych.

Wielokrotnie brał udział w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych oraz różnych zdarzeniach losowych.

Dzisiaj, już jako policjant Komendy Miejskiej Policji w Lesznie wziął udział w pogadance na temat udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Słuchaczami byli młodzi piłkarze, uczestnicy obozu treningowego. Do zorganizowania tego spotkania przyczyniła się m.in. sytuacja z Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2020, kiedy podczas meczu jeden z duńskich piłkarzy doznał zawału serca, a jako pierwszy z pomocą przybiegł mu jego kolega z drużyny.

Ta sytuacja miała być lekcją dla młodych sportowców i okazją do osobistego wykonania masażu serca, powtórzenia wiadomości, które mogą przyczynić się do uratowania życia ludzkiego.

Cieszymy się, że Jakub wybrał naszą formację, jego umiejętności bez wątpienia przydadzą się nie tylko w służbie, a póki co życzymy dobrych wyników podczas zdobywania kwalifikacji zawodowych na kursie podstawowym.

 

Monika Żymełka

 

  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7