Aż 10 kierowców po spożyciu alkoholu zatrzymali leszczyńscy policjanci podczas poniedziałkowych działań. To efekt zaledwie kilkugodzinnej akcji „Trzeźwy poranek”.

Przeprowadzone działania miały na celu wyeliminowanie z dróg nieodpowiedzialnych kierowców, w szczególności tych którzy wsiadają za kierownicę po wypiciu alkoholu. Efekty akcji pokazują, że ciągle zdarzają się osoby, które nie zważając na zagrożenia oraz konsekwencje, wsiadają za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu. Dodajmy, że policjanci w codziennej służbie regularnie ujawniają przypadki kierowców na tzw. „podwójnym gazie”.

Zaledwie trzygodzinna akcja przeprowadzona na drogach miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego doprowadziła do zatrzymania, aż 10 kierowców pojazdów mechanicznych (samochodów osobowych i ciągnika rolniczego), którzy w swoim organizmie posiadali alkohol. Było to dziewięciu mężczyzn i jedna kobieta w wieku od 25 do 63 lat, głównie mieszkańcy naszego regionu, ale także województwa dolnośląskiego i lubuskiego. Stężenia alkoholu w ich organizmie wynosiły od niespełna ćwierć promila do nieco ponad promil.

Kierowcy, których stężenie alkoholu w organizmie nie przekracza pół promila odpowiadają za wykroczenie, które zagrożone jest karą aresztu, albo grzywny od 50zł do 5 tysięcy złotych. Natomiast pozostali za przestępstwo, które zagrożone jest wysokimi karami pieniężnymi oraz karą pozbawienia wolności do 2 lat. Jednak w obydwóch przypadkach policjanci zatrzymują kierowcy prawo jazdy, o tym na jak długo decyduje sąd.

Osoba będąca pod wpływem alkoholu traci prawidłową zdolność percepcji bodźców wysyłanych przez sam organizm, jak i tych które docierają z zewnątrz. Już dawka 0.1 promila wywołuje u kierowcy problemy z koncentracją, rozprasza uwagę, wydłuża spostrzeganie.

Dodatkowo alkohol powoduje:

-zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej,

- obniża zdolność postrzegania kształtów z oddali,

- opóźnia reakcję na bodźce,

- obniża ocenę realnej oceny sytuacji na drodze,

- powoduje błędną ocenę własnych możliwości,

- wzmaga senność,

- obniża ciśnienie krwi.

 

Jeżeli widzimy kierowcę, który wykazuje poniższe symptomy, może on być pod wpływem alkoholu:

- zatrzymuje się bez powodu, raptownie rusza i hamuje,

- jedzie przesadnie ostrożnie,

- nie potrafi utrzymać auta w osi jezdni,

- jedzie nie zważając na przepisy,

- jedzie bez świateł, nie używa kierunkowskazów.

 

Będąc świadkiem takiej sytuacji powiadom Policję, jeżeli masz możliwość zatrzymaj kierowcę, wyjmij mu kluczyki ze stacyjki i nie pozwól, aby dalej kierował pojazdem. Taką postawą możesz uratować ludzkie życie!