Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Leszno

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Jak co roku, w chwili, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz, będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. I Ty możesz pomóc! Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

W Lesznie osoby potrzebujące mogą otrzymać pomoc w następujących miejscach:

 

Schronisko dla Osób Bezdomnych w Lesznie

ul. Towarowa 10

37 miejsc noclegowych, ogólnodostępna kuchnia, kabiny natryskowe (dla kobiet i mężczyzn). Jadłodajnia dla osób ubogich – czynna codzienne w godzinach od 12.00 do 14.00

 

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

ul. Słowiańska 59

Punkt wydawania śniadań dla osób bezdomnych i emerytów w trudnej sytuacji finansowej – czynny w dni robocze w godz. 8.00 – 10.00

 

Punkty wydawania odzieży w Lesznie:

- magazyn z odzieżą przy Alejach Zygmunta Krasińskiego 30 ( w podwórzu), w dni robocze w godz. 1.00 0 14.00

- Punkt Charytatywny przy kościele Św. Krzyża na Pl. dr Metziga 28, czynny we wtorki i czwartki w godz. 10.00 – 12.00

 

Ośrodek Interwencyjno -Readaptacyjny TKOPR dla kobiet i matek z dziećmi w Lesznie

ul. Niepodległości 27c, tel. 65 529 98 65

 

Stowarzyszenie MONAR – Poradnia profilaktyki, leczenia i terapii uzależnień

ul. Przemysłowa 27, tel. 65 520 41 43

 

Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!