Które banki zawarły ugody przy kredytach frankowych?

Kredyty frankowe miały być dla kredytobiorców niesamowitą okazją do zakupu nieruchomości i spłacenia korzystnego zobowiązania w krótkim czasie. Rzeczywistość okazała się jednak inna. Wraz ze zmianami na rynku, w tym wzrostem kursu franka szwajcarskiego, kredyty stały się przysłowiową kulą u nogi. Choć nie są udzielane od lat, wielu frankowiczów wciąż ma do spłacenia kilkunasto- lub kilkusettysięczne zobowiązania. Jak sobie z nimi poradzić? Jednym z rozwiązań jest ugoda z bankiem.

Na czym polega ugoda z bankiem przy kredycie frankowym?

Ugoda z bankiem to jeden ze sposobów na zakończenie problemu z kredytem zaciągniętym we frankach szwajcarskich. Rozwiązanie to wybierane jest w szczególności przez osoby, którym zależy na szybkim zakończeniu sprawy. Sprawy mogą być przeprowadzane drogą sądową, jak i pozasądowo. Pierwsze z rozwiązań jest dużo korzystniejsze dla frankowicza. Wynika to faktu, że wyrok jest niepodważalny, nie podlega opodatkowaniu (w przeciwieństwie do pozasądowego sposobu załatwienia sprawy). Ponadto sądowa procedura może być negocjowana przez doświadczonych i wykwalifikowanych prawników. Ugodę z bankiem przy kredycie frankowym warto wcześniej omówić z Kancelariakredytobiorcy.pl, pracownicy kancelarii nie tylko wyjaśnią, w jaki sposób postępować z niekorzystnym kredytem, ale i mogą być reprezentantem swojego klienta przed sądem.

Co do zasady zawarcie umowy ugodowej z bankiem doprowadzana do tego, że zobowiązanie staje się kredytem złotówkowym, wyeliminowane zostają z umowy zapisy związane z przeliczaniem kwoty według kuru franka szwajcarskiego. W wielu przypadkach dochodzi jednak do zastąpienia oprocentowania LIBOR (korzystniejszego) WIBOR-em.

Które banki zawarły ugody ze swoimi klientami?

Wraz z rozwojem sytuacji oraz podejmowaniem przez kredytobiorców kroków mających na celu odfrankowienie lub przewalutowania kredytów, banki wyraziły chęć pójścia z nimi na ugodę. Są to m.in. instytucje:

  • PKO BP S.A.,
  • Bank Millenium S.A.,
  • ING Bank Śląski,
  • BOŚ Bank,
  • mBank.

Szacuje się, że lista ta będzie stale się poszerzać. Warto jednak podkreślić, że nie w każdej sprawie dojść będzie mogło do ugody. Co ważne – różne instytucje proponują odmienne warunki jej zawarcia, mimo wydania rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie.

Jakie są zalety i wady ugody frankowicza z bankiem?

Coraz więcej banków decyduje się na zawarcie ugody z frankowiczami. Jakie zalety niesie to rozwiązanie dla kredytobiorcy? Przede wszystkim jest to szybkie załatwienie sprawy – zadłużenie, a co za tym idzie raty, obniżane jest w ciągu kilku dni. W większości przypadków maleje ono o ponad połowę, zależy to jednak od kursu franka szwajcarskiego w dniu udzielenia kredytu. Zazwyczaj banki zgadzają się na ugodę, dlatego ryzyko zachowania wysokiej kwoty zobowiązania jest stosunkowo niewielkie w tym przypadku.

Warto jednak wiedzieć, że rozwiązanie to ma także swoje ciemne strony. Przede wszystkim jest to mniejsze obniżenie kwoty zobowiązania niż w przypadku nieważności umowy. Warto jednak pamiętać, że tego typu postępowanie przed sądem nie zawsze będzie miało finał korzystny dla frankowiczów.