Kominek w domu jest dla niektórych bardzo ważnym elementem, który pozwala na przyjemniejsze spędzenie czasu podczas długich i deszczowych wieczorów. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na nie podczas budowy swojego własnego domu. Jeżeli też chcesz się cieszyć ogniskowym ciepłem, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Warto pamiętać o tym, że kominek nie jest tylko klimatycznym dodatkiem do domu. Może on stanowić także dodatkowe źródło ciepła. Niektórzy decydują się na jego montaż nawet w niewielkich mieszkaniach. Jeżeli już decydujemy się na kominek domowy, warto przemyśleć jaką funkcję będzie on spełniał. Może być on tylko elementem dekoracyjnym albo może dystrybuować ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat kominków domowych!
Rodzaje kominków
Kiedy kominek ma spełniać jedynie funkcję dekoracyjną, warto zdecydować się na otwarte palenisko. Jest to tradycyjny rodzaj kominka, który jest stosunkowo tani w budowie, jednak cechują się dużą utratą ciepłego powietrza. Kominki tego typu są najczęściej murowane i ogrzewają tylko swoje pobliskie otoczenie. Większość ciepłej energii ucieka przez komin, dlatego nie jest to ekonomiczne rozwiązanie. W przypadku kominków otwartych należy również pamiętać o przepisach przeciwpożarowych. Otwarte palenisko stwarza większe ryzyko pożaru. Zużywa ono więcej drewna i produkuje zanieczyszczające spaliny.
Nowocześniejszym rozwiązaniem są kominki z wkładami, które zwiększają ich możliwości grzewcze. W ten sposób możemy ogrzewać nawet kilka pomieszczeń jednocześnie. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są kominki z płaszczem wodnym. Dzięki temu są one w stanie nagrzać wodę w instalacjach cieplnych lub do użytku domowego. Niektórzy decydują się również na turbiny elektryczne w kominkach, przez co tłoczą one ciepłe powietrze do kanału nawiewnego DGP. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie stworzyć z kominka domowego główne źródło ogrzewania.
Gdzie umiejscowić kominek domowy?
Przed decyzją o zakupie kominka domowego warto zastanowić się nad jego umiejscowieniem. Nie powinien znajdować się on za blisko mebli, które nie są przystosowane do przebywania pod długotrwałym wpływem ciepła. Najczęściej właściciele domów decydują się na jego umiejscowienie w salonie lub jadalni. Dzięki temu cała rodzina może przyjemniej spędzić czas podczas jesiennych wieczorów.
Rzadziej instaluje się kominki w sypialniach. Nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, jednak z pewnością jest ono ciekawe i przyjemne. Kominek w takim pomieszczeniu stwarza przyjemny nastrój, a sen przy tańczących płomieniach jest dla wielu bardzo relaksujący. Niektórzy decydują się nawet na kominek w łazience. W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć oryginalne wnętrze.
Pamiętajmy o tym, że podczas wyboru kominka również ważne jest paliwo, dzięki któremu będziemy w nim rozpalać. Do wyboru mamy drewno, instalację elektryczną, gaz oraz biokominki. Istotna jest także obudowa. Może być ona izolacyjna lub akumulująca ciepło.