Choć już marzec i wypatrujemy wiosny, zima daje nam jeszcze o sobie znać. Opady śniegu, marznąca nawierzchnia, utrudniona widoczność stwarzają ryzyko wypadków drogowych. Policjanci apelują o ostrożność!

Marzec zaskoczył nas częstymi opadami śniegu. Warunki dla kierowców nie są zbyt komfortowe. Podczas opadów mokrego, marznącego śniegu i błota pośniegowego, w utrudnionej widoczności, ciągle uruchomionych wycieraczkach na przedniej szybie pojazdu oraz rozproszonych światłach samochodów po zmroku kierowanie pojazdem staje się męczące, wymagające dużego skupienia i koncentracji. Piesi w takich warunkach, ubrani w ciemną odzież, stają praktycznie niewidoczni.

Aby bezpiecznie podróżować należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przed podróżą należy oczyścić pojazd z zalegającego śniegu i lodu, zapewnić dobrą widoczność, przetrzeć samochodowe reflektory. Choć nie są wymagane przepisami, to w takich warunkach dla bezpieczeństwa jazdy niezbędne jest posiadanie opon zimowych. Ich zachowanie na drodze podczas nagłego hamowania powoduje znaczną przyczepność auta do nawierzchni, dzięki czemu kierujący ma większą kontrolę na pojazdem.

Oczywiście nic nie zwalnia kierowców od dostosowywania prędkości do utrudnionych warunków na drodze, od zachowania rozsądku, wzmożonej koncentracji i uwagi. Należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania, czyli mieć na uwadze, że inni uczestnicy mogą stworzyć niebezpieczeństwo nie przestrzegając przepisów.

Apelujemy do pieszych i rowerzystów o korzystanie z elementów odblaskowych, które zdecydowania zwiększają widoczność na drodze po zmierzchu oraz w tak trudnych warunkach pogodowych. Zanim wejdziecie na jezdnię upewnijcie się, że jesteście zauważeni przez kierowców.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na brawurowo jeżdżących kierowców, rowerzystów stwarzających zagrożenie dla siebie i innych oraz nieprawidłowe, ryzykowne zachowania pieszych.

 

Monika Żymełka