Koszenie trawy wydaje się oczywistym procesem, który konieczny jest nie tylko na dużych obiektach takich jak boiska czy parki, ale także wokół domków jednorodzinnych. Może on być wykonywany przy użyciu różnych narzędzi, z których największą popularnością cieszą się kosiarki akumulatorowe. Zastanawiasz się, po co właściwie kosić trawę, jak często wykonywać ten zabieg, a także co zrobić z trawą po koszeniu trawnika? Poznaj najważniejsze zasady i ciesz się piękną, zadbaną zielenią wokół swojego domu.
Dlaczego należy kosić trawę regularnie?
Dbanie o swój dom i podwórko wydaje się dla wielu z nas intuicyjnym działaniem, jednak dlaczego regularne koszenie trawy ma ogromny wpływ na wygląd całego podwórka? Proces ten pozwala zachować murawę bez chwastów i chorób, ponadto regularnie koszona staje się mocna, gęsta i zwarta. Efekt ten szczególnie widoczny jest po pierwszych wiosennych koszeniach, gdy cienka, pozimowa trawa przeradza się w piękny trawnik.
Częste, regularne koszenie trawy konieczne jest, aby utrzymać pożądaną wysoką źdźbeł bez niepożądanego krzewienia. Warto wiedzieć, że jeżeli trawy nadmiernie wzrosną ich dolne części żółkną i zasychają, a wówczas proces przywracania trawnikowi estetycznego wyglądu może być długi i bardzo trudny.
Prawidłowa wysokość trawy
Podstawową zasadą, jaką należy mieć na uwadze podczas koszenia trawnika jest koszenie go wyłącznie wtedy, gdy jest suchy. Koszenie mokrego trawnika nie tylko będzie nieefektywne, ale może również przyczynić się do zniszczenia trawy. Ponadto nie należy jednorazowo kosić więcej niż ⅓ wysokości źdźbeł. Lepiej kosić trawę częściej, dochodząc do pożądanej wysokości etapowo, niż radykalnie skracać źdźbła. Takie działanie może przyczynić się do rozwoju trawnikowych drapieżników, takich jak mech czy chwasty, które bardzo trudno jest później wyplenić. Wśród najważniejszych zasad prawidłowego koszenia warto zwrócić szczególną uwagę na dwie, takie jak:
- W okresach umiarkowanych temperatur (od marca do maja oraz od września do października) należy kosić trawę nie krócej niż 40 mm, mniej więcej na dwa palce.
- W okresach wysokich temperatur i niedoborów wody (od czerwca do sierpnia) należy trawę pozostawić dłuższą, około 50-60 mm (trzy palce).
Częstotliwość koszenia trawnika
Częstotliwość koszenia trawy powinna być dopasowana do jej gatunku, a także warunków wzrostu. Warto jednak często i regularnie kosić trawę, aby nie dopuścić do jej zakwitnięcia. Pamiętaj również, że jeżeli ominiesz jeden zabieg, nie należy skracać trawy zbyt radykalnie, lepiej rozłożyć jej obcinanie na kilka za zabiegów co 2-3 dni. Zastanawiasz się, czy są jakieś bardziej szczegółowe wskazówki, jak często kosić trawę? Wszystko zależy od takich parametrów jak:
- pora roku i temperatura – trawa rośnie najszybciej na wiosnę oraz późnym latem, kiedy jest ciepło i wilgotno,
- nawożenie – intensywnie nawożony trawnik rośnie bardzo szybko, a trawa jest ciemnozielona i bujna,
- podlewanie – kiedy trawa ma zbyt mało wody rośnie znacznie wolniej,
- gatunek trawy – najczęściej nasiona na trawnik sprzedawane są w postaci mieszanek, które składają się z różnych gatunków oraz odmian traw różniących się od siebie zarówno wyglądem jak i tempem wzrostu.
Co należy zrobić ze skoszoną trawą?
Wiele kosiarek wyposażonych jest w duże kosze na trawę, które warto opróżnić na przydomowy kompostownik lub wyrzucić. Warto pamiętać, że trawę, podobnie jak wszystkie inne odpady organiczne, należy umieścić w zielonym worku, tak, aby nie została wymieszana z innymi odpadami, nienadającymi się do dalszego recyklingu. Zastanawiasz się, co zrobić, kiedy nie używasz kosza na trawę? Pamiętaj, że jeżeli źdźbła nie są dłuższe niż 3-4 cm możesz pozostawić je na trawniku. Posłużą one wówczas jako nawóz. Możesz je także wykorzystać jako nawóz zasilający rabaty z kwiatami.
Długie trawy, a także te pozostałe po pierwszym i ostatnim koszeniu w sezonie, należy jednak dokładnie usunąć z trawnika. Nie należy na nim pozostawiać także pokosu zawierającego łodygi lub kwiatostany, ponieważ taka trawa może utrudniać wzrost nowych roślin. Jednak długą trawę możesz pozostawić na trawniku w przypadku, gdy kosiarka posiada funkcję mulczowania. Co to właściwie znaczy? Mulczowanie to zabieg, podczas którego ścięty pokos jest bardzo mocno rozdrabniany, dzięki czemu pokrywa powierzchnię trawnika bardzo cienką warstwą. Dzięki temu niewielki kawałki roślin szybko ulegają rozkładowi, tworząc tym samym naturalny nawóz.
Jaką kosiarkę wybrać?
Już wiesz, jak istotna jest funkcja mulczowania, którą posiada każda kosiarka akumulatorowa Kärcher. Podstawowe urządzenie do koszenia trawy, jakim są właśnie kosiarki, powinno charakteryzować się przede wszystkim dużą wydajnością, ale równie ważne jest, aby dopasowane było ono do trawnika. Jeżeli mamy niewielki trawnik warto zdecydować się na mniejsze urządzenie, w przypadku dużego obszaru warto wybrać bardziej wydajną kosiarkę, która poradzi sobie z wielogodzinnym koszeniem.
Jeżeli nie chcesz inwestować w wiele dodatkowych narzędzi takich jak podkaszarki czy nożyce do trawy, warto zwrócić uwagę na to, aby wybrana kosiarka posiadała grzebienie do trawy, które automatycznie wyłapują źdźbła rosnące przy krawędziach. Dzięki temu nie ma potrzeby dodatkowego przycinania trawy w miejscach trudniej dostępnych.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Pamiętaj o tym, żeby urządzenie było ergonomiczne, posiadało komfortowy, regulowany uchwyt, a także dodatkowy napęd ułatwiający prowadzenie nawet po trudnym terenie. Dodatkowo, aby koszenie było prostsze warto zainwestować w urządzenie zaopatrzone w zaostrzone stalowe noże, które zapewniają czyste cięcie.
Aby móc długi czas korzystać z wybranej kosiarki zawsze czyść i usuwaj pozostałości trawy ze spodniej części kosiarki po użyciu, a także ostrz lub wymieniaj ostrza regularnie. Warto pamiętać również o tym, aby utrzymywać trawnik obcięty do zalecanej długości w zależności od pory roku, wolny od resztek trawy, które mogą sprzyjać powstawaniu filcu, a w konsekwencji pojawieniu się mchu.