Biathlon – na czym polega?

Biathlon to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Choć w Polsce zainteresowaniem ustępuje skokom narciarskim, to również w tej dyscyplinie mamy swoje sukcesy, które zawdzięczamy m.in. Tomaszowi Sikorze. Na czym dokładnie polega ta fascynująca dyscyplina sportu i co warto o niej wiedzieć? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Czym jest biathlon?

Biathlon to dyscyplina sportowa, która łączy w sobie bieganie na nartach oraz strzelectwo. Biathloniści biegają po wyznaczonej trasie, której długość wynosi czasem nawet 20 km. W zależności od dystansu, w trakcie biegu muszą oni dwukrotnie lub czterokrotnie zmierzyć się z pięcioma celami na strzelnicy. Odbywa się to w pozycji leżącej lub stojącej, a za pudła zawodnicy są karani czasowo lub muszą przebiec dodatkowe 150 metrów.

Jakie konkurencje wchodzą w skład biathlonu?

Zawodu biathlonowe mogą przybierać różne formy. Najbardziej podstawową z nich jest bieg indywidualny. W tej konkurencji biegi są rozgrywane na ogół na długich dystansach. W przypadku mężczyzn dystans ten wynosi 20 km, a w przypadku kobiet o 5 km mniej. Podczas biegu biathloniści dwukrotnie strzelają w pozycji stojącej oraz dwa w leżącej. Każde pudło oznacza dodatkową minutę wliczoną do czasu.

Inną często rozgrywaną konkurencją jest bieg ze startu wspólnego. Ten rodzaj biegu posiada ograniczenia dotyczące liczby zawodników, która może wziąć w nim udział. Ma to na celu uniknięcie tłoczenia się biathlonistów na strzelnicy. W tym przypadku trasa dla kobiet wynosi 12,5 km, a dla mężczyzn 15 km. Tutaj również do strzelania podchodzi się cztery razy – dwa razy na stojąco i dwa na leżąco. Każde pudło to dodatkowo 150-metrowa runda.

Jedną z najpopularniejszych konkurencji dwuboju zimowego jest sprint. Cieszy się ona zainteresowaniem ze względu na swoją dynamikę. Tutaj mężczyźni mają do pokonania 10 km, a kobiety 7,5 km. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma strzelaniami – jednym na stojąco i drugim na leżąco. Pudło oznacza konieczność przebiegnięcia dodatkowej 150-metrowej rundy.

Jakie zasady biathlonu warto znać?

Zasady rozgrywania poszczególnych konkurencji to jedno, ale warto znać również inne podstawowe reguły rządzące tą dyscypliną. Jeżeli chodzi o samo bieganie na nartach, to warto wiedzieć, że długość „desek” nie może być mniejsza niż wzrost zawodnika pomniejszony o 4 cm. Wybór techniki biegu jest kwestią indywidualną każdego biathlonisty. Ma on również do dyspozycji kijki.

Karabin, z którego oddają strzały zawodnicy, musi ważyć, co najmniej 3,5 kg wraz z zapasem amunicji. Przez cały bieg (poza strzelnicą) musi się on znajdować na plecach biathlonisty. Oprócz tego kaliber musi wynosić 5,6 mm, a broń musi być ładowana ręcznie. Zainteresował Cię biathlon? Śledź newsy ETOTO i zapoznaj się bardziej z tą fascynującą dyscypliną!