Czym charakteryzują się klucze płaskie?

Większość z nas niezależnie od tego, czy ma styczność z mechaniką i majsterkowaniem, kojarzy narzędzia ręczne, którymi są między innymi klucze płaskie. Obok innych osprzętów potrzebnych w przydomowym warsztacie są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej używanych. Nie każdy jednak wie, do czego służą dane klucze, oraz jakie rodzaje dostępne są na rynku. Co warto więc o nich wiedzieć i czym się charakteryzują poszczególne modele? Wszystkiego dowiemy się z dzisiejszego artykułu.

Klucze płaskie – co warto o nich wiedzieć?

Klucze płaskie są podstawowym wyposażeniem zarówno profesjonalnego, jak i przydomowego warsztatu. Dlatego też powinny znaleźć się w każdej skrzynce narzędziowej. Mimo iż są mniej wygodne niż bardziej nowoczesne klucze z grzechotką, ich największą zaletą jest wytrzymałość. Jak wiadomo na rynku narzędziowym, możemy przebierać ich w nieskończoność. Warto więc w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jaki klucz będzie najbardziej odpowiedni podczas codziennych czynności.

Kluczowym czynnikiem jest zdecydowanie ich rozmiar. Należy więc sięgnąć po takie, które będą najczęściej używane. Należą do nich między innymi klucze płaskie o wymiarach: 8 mm, 10 mm, 13 mm, 15 mm i 17 mm. Jak wiadomo, nie zawsze sprostają one wyzwaniu naprawy. W takim przypadku warto zdecydować się na zakup gotowych zestawów, w których znajdziemy bogaty wybór różnego rodzaju wielkości kluczy od tych najmniejszych do tych dość sporych. Będzie to również bardziej opłacalne dla nas, gdyż za jeden klucz możemy zapłacić znacznie więcej niż za taki w zestawie.

Jak zbudowane są klucze płaskie?

Klucze płaskie jak każde inne występują w wielu rodzajach i rozmiarach. Wymiar określa się na podstawie rozstawu ich szczęk, które służą za uchwyt do trzymania nakrętki podczas jej odkręcania lub przykręcania. Producenci podają rozmiar kluczy najczęściej w milimetrach lub calach. Jak zatem wygląda taki klucz?

Klucze płaskie budowane są zazwyczaj w wersji dwustronnej. Każda z tych części różnić się będzie od siebie rozmiarem rozstawu szczęki, najczęściej o jeden lub dwa kilometry, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli dopasować wymiar klucza do danej nakrętki. Producenci oferują nam również możliwość wyboru klucza, który z jednej strony jest płaski, z drugiej natomiast występuje końcówka zamknięta oczkowa. Dzięki temu zaopatrzymy się w uniwersalne narzędzie, które pozwoli nam na różnego rodzaju prace warsztatowe.

Warto również wspomnieć, że klucze płaskie wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów takich jak stal chromowo – wanadowa, gdzie ich powierzchnia zabezpieczona jest dodatkowo poprzez chromowanie lub fosforowanie. Producenci w ten sposób chcą zabezpieczyć je przed powstawaniem korozji, spowodowanej czynnikami zewnętrznymi. Dzięki wykorzystanym materiałom klucze będą także odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie, bez problemu będą nam służyć przez dłuższy okres. Stal chromowo – wanadowa charakteryzuje się dodatkowo niską wagą, co sprawia bezproblemowy komfort ich użytkowania.

Jakie klucze płaskie wyróżniamy i jakie jest ich zastosowanie?

Standardowe klucze płaskie służą przede wszystkim zarówno do odkręcania, jak i przykręcania śrub oraz nakrętek, które występują z sześciokątnymi łebkami. Należy jednak pamiętać, że każdy klucz płaski różni się od siebie rozmiarem, dlatego też warto wybrać ten odpowiedni. Wymiary zależne są od odległości między jego szczękami. Podawane są zazwyczaj w systemie metrycznym – milimetrach lub systemie calowym – calach.

Kluczy płaskie możemy podzielić ze względu na ich budowę:

  • Klucze płaskie jednostronne
  • Klucze płaskie dwustronne
  • Klucze dwustronne (płaski i oczkowy)
  • Klucze płaskie
  • Jednostronne klucze płaskie nastawne (klucz angielski)

Szeroka oferta kluczy dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne