
Leszno w maju stanie się sercem strażackiego święta, które przyciągnie tłumy mieszkańców i gości z całego województwa. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć z bliska bohaterów codzienności oraz ich imponujący sprzęt ratowniczy – a wszystko to w atmosferze rodzinnej zabawy i integracji.
- Leszno zaprasza na wielkie wojewódzkie święto strażaków
- Rodzinny festyn i niecodzienne atrakcje w centrum Leszna
- Zmiany w ruchu drogowym i alternatywne plany na niepogodę
Leszno zaprasza na wielkie wojewódzkie święto strażaków
Już 10 maja Leszno przemieni się w arenę pełną emocji i atrakcji związanych z Dniem Strażaka. Po raz pierwszy miasto będzie gospodarzem wojewódzkich obchodów tego ważnego święta. Start wydarzenia zaplanowano na godzinę 12:00 na leszczyńskim Rynku, gdzie zgromadzą się reprezentacje Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochotnicze oraz orkiestra wojskowa. Uczestnicy będą mogli podziwiać efektowną defiladę oraz prezentację specjalistycznych pojazdów ratowniczych, które na co dzień służą bezpieczeństwu mieszkańców.
Po oficjalnych uroczystościach wszyscy przeniosą się do pobliskiego parku przy Placu Kościuszki, gdzie odbędzie się piknik rodzinny pełen atrakcji dla najmłodszych i dorosłych. Organizatorzy przygotowali mnóstwo niespodzianek, które pozwolą lepiej poznać pracę strażaków i poczuć ducha wspólnoty.
Rodzinny festyn i niecodzienne atrakcje w centrum Leszna
W programie pikniku znajdą się m.in. pokazy pierwszej pomocy, które uczą jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia. Na miejscu pojawi się mobilny symulator zagrożeń pożarowych, który pozwoli bezpiecznie doświadczyć trudnych warunków, z jakimi mierzą się strażacy. Dla dzieci przygotowano dmuchane tory przeszkód oraz konkursy z nagrodami, a także koło fortuny pełne niespodzianek.
Nie zabraknie też spotkań z bohaterami bajek – Strażakiem Samem i Żarkiem, którzy od lat inspirują najmłodszych do poznawania zasad bezpieczeństwa. Swoje stanowiska wystawią także policja, wojsko, Koleje Wielkopolskie oraz miejskie służby, co dodatkowo urozmaici wydarzenie i pozwoli lepiej poznać różnorodne formy służby publicznej.
Dla wygody uczestników uruchomiony zostanie specjalny pociąg „Strażak” kursujący między Poznaniem a Lesznem. Przyjazd do miasta przewidziano na 11:50, a powrót o 16:03. To świetna okazja dla mieszkańców regionu, by bez stresu dotrzeć na obchody i wrócić po dniu pełnym wrażeń.
Zmiany w ruchu drogowym i alternatywne plany na niepogodę
Z uwagi na rozmach wydarzenia kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Już od piątku dostęp do Placu Kościuszki będzie ograniczony, a w sobotę zmieniona zostanie organizacja ruchu m.in. na ulicach Narutowicza, Kościelnej oraz Ofiar Katynia. Szczególnie okolice bazyliki będą objęte tymczasowymi restrykcjami. Organizatorzy proszą wszystkich o cierpliwość i zachęcają do korzystania z komunikacji zbiorowej lub pociągu specjalnego.
W przypadku deszczu całość uroczystości przeniesiona zostanie do hali Trapez – nowoczesnego obiektu sportowo-widowiskowego w Lesznie, który zapewni komfortowe warunki nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Miejmy nadzieję, że aura dopisze i pozwoli cieszyć się majowym świętem pod gołym niebem.
"Tegoroczne obchody mają wyjątkowy charakter – po raz pierwszy od wielu lat wspólnie świętować będą strażacy zawodowi i ochotnicy." – mł. bryg. Szymon Kurpisz
Urząd Miasta w Lesznie