Ceny mieszkań w Lesznie: 7 312 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026. 7 312 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Lesznie z ostatnich 12 miesięcy. To o 209 zł/m², czyli 2,9% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują wyraźne różnice między segmentami: od dewelopera kupowano drożej niż na rynku wtórnym, a najwyższe stawki za metr w podziale według powierzchni dotyczyły nie kawalerek, lecz małych mieszkań o metrażu 35-45 m².
Redakcja leszczynski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Lesznie: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Leszno na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Lesznie: najważniejsze liczby
- 7 312 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 209 zł/m² i 2,9% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
- 6 033-9 402 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen za metr.
- 370 000 zł - mediana całkowitej ceny mieszkania.
- 48 m² - mediana powierzchni kupowanego lokalu.
- 27% - wzrost ceny metra od 2023 r., przy średnim tempie 8,2% rocznie.
Dla kupującego znaczenie mają zarówno stawka jednostkowa, jak i całkowity budżet. Mediana ceny zakupu oraz mediana powierzchni opisują różne cechy rynku, nie zaś parametry tego samego mieszkania.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 9 283 |
| wtórny | 7 126 |
9 283 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 7 126 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 30,3%. Nowa zabudowa konkuruje z istniejącymi lokalami nie tylko lokalizacją, lecz także parametrami budynku i zakresem prac potrzebnych po zakupie. Przy porównywaniu ofert warto więc zestawiać pełny koszt doprowadzenia mieszkania do użytkowania, a nie samą cenę metra.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 8 314 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 9 083 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 7 419 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 6 792 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 6 461 * |
| 90-120 m² (największe) | 5 680 |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
9 083 zł/m² osiągały lokale o powierzchni 35-45 m², a 8 314 zł/m² kawalerki z przedziału 25-35 m². Dalej stawki malały wraz z metrażem, do 5 680 zł/m² przy powierzchni 90-120 m².
Mniejszy lokal może mieć wyższą cenę jednostkową, a jednocześnie pozostawać dostępniejszy pod względem łącznej kwoty zakupu. Taki mechanizm skupia popyt kupujących z ograniczonym budżetem w kompaktowych mieszkaniach.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
10 680 zł/m² na osiedlu Podlasie i 5 745 zł/m² na osiedlu Grunwald wyznaczają skrajne wartości zestawienia. W rejonie Śródmieście mediana wynosi 8 061 zł/m², w rejonie Gronowo 7 650 zł/m², a na osiedlu Włodarczaka 7 283 zł/m².
Mapa pokazuje przestrzenne zróżnicowanie kosztów zakupu. Przy wyborze lokalizacji warto równolegle porównywać metraż i rynek pochodzenia lokalu: różnice między segmentami mogą być równie istotne jak adres.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Osiedle Podlasie | 10 680 * |
| Osiedle Leśna Osada | 9 724 * |
| Osiedle Zielone Światło | 9 278 * |
| Osiedle Nowe Ogrody | 8 706 * |
| Śródmieście | 8 061 |
| Gronowo | 7 650 |
| Osiedle Sułkowskiego | 7 625 * |
| Osiedle Ogrody | 7 426 * |
| Osiedle Włodarczaka | 7 283 |
| Zatorze - Północ | 6 463 * |
| Antoniny | 6 103 * |
| Osiedle Grunwald | 5 745 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy cenie 370 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić również koszty formalne. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 7 400 zł; zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Maksymalna taksa notarialna to do około 2 768 zł z VAT, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Stawkę notariusza można negocjować. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.
Codziennie nowe informacje z Leszna publikujemy na leszczynski24.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na leszczynski24.pl/wydarzenie.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 5 779 zł/m² w 2023 r. do 7 312 zł/m² obecnie, czyli o 27%, przy średnim tempie 8,2% rocznie. Na tym tle bieżący wzrost o 209 zł/m² i 2,9% wskazuje na wolniejsze tempo zmian. Wykres pozwala umieścić aktualny poziom w dłuższej perspektywie.

Leszno na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 660 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa wielkopolskiego. Poziom w Lesznie jest od niej niższy o 1 348 zł/m².
Leszno wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 8 095 zł/m², wobec 5 607 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 44,4%.
Poniższy wykaz pozwala porównać Leszno z pobliskimi rynkami.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Leszno | - | 7 312 | - |
| Głogów | 41 km | 6 091 | -16,7% |
| Ścinawa | 49 km | 4 908 | -32,9% |
| Kargowa | 55 km | 5 795 | -20,7% |
| Lubin | 56 km | 7 229 | -1,1% |
W oddalonym o 41 km Głogowie metr kosztował o 1 221 zł, czyli 16,7% mniej niż w Lesznie. Niższa cena w sąsiednim mieście wymaga jednak zestawienia z kosztami dojazdów i lokalnymi potrzebami mieszkaniowymi.
Komentarz analityczny
2,9% bieżącego wzrostu wobec 8,2% średniego tempa rocznego od 2023 r. wskazuje na wyhamowanie lokalnej dynamiki, nie na spadek poziomu cen. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od przyjętego horyzontu: dłuższy okres pokazuje wyraźniejszą zmianę.
W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny obraz również pozostaje wzrostowy, choć o sytuacji kupujących decyduje konkretny segment, nie sama ogólna tendencja.
5,98% wynosiło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych we wrześniu 2026 r., wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Koszt finansowania przekłada się na dostępny budżet: jeśli zdolność kredytowa kupujących wzrośnie, może wesprzeć popyt także w Lesznie.
Co dalej z cenami? Jeżeli popyt zwiększy się szybciej niż dostępna oferta, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeśli natomiast wybór mieszkań będzie się poszerzał przy ograniczonych budżetach nabywców, sprzedający mogą częściej konkurować ceną. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Lesznie?
Mediana wynosi 7 312 zł/m², a połowa cen mieści się w przedziale 6 033-9 402 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Lesznie rosną, czy spadają?
Mediana jest o 209 zł/m², czyli 2,9% wyższa od poziomu odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Skrajne wartości zestawienia to 10 680 zł/m² na osiedlu Podlasie i 5 745 zł/m² na osiedlu Grunwald.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Lesznie?
Mediana dla mieszkań 25-35 m² wynosi 8 314 zł/m², a dla lokali 35-45 m² osiąga 9 083 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak: mediana wynosi odpowiednio 9 283 zł/m² i 7 126 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 30,3%.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 147 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 22 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (42 transakcji) i wtórny (105); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-06-22; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
GUS korzysta z tego samego rejestru, lecz publikuje wyniki kwartalnie i z dużym opóźnieniem. Najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024, dlatego dane te stanowią tło, a nie aktualizację wyników z ostatnich 12 miesięcy. Lokalne i ogólnopolskie dynamiki dotyczą różnych okresów i sposobów porównania.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Droga z Krzemieniewa w stronę Oporówka zostanie zamknięta na dwa dni

Ceny mieszkań w Lesznie w listopadzie 2026: 7 312 zł/m², 2,9% więcej

Poranna kontrola w Lesznie: 4500 kierowców, czterech po alkoholu

Zapłacił blisko 20 tys. zł za pellet. Towar do niego nie dotarł

Milion złotych na Trapez. Hala zyska nowe szatnie i większą widownię

33 wykonawców, 19 finalistów. Znamy laureatów Born to Perform

Mary schudła i odzyskała swobodę ruchu. Teraz czeka na własny dom

70 wniosków o wsparcie, dotacje dla 16 gmin. Program ma objąć 266 mieszkań
![[PIŁKA RĘCZNA] MKS Real-Astromal Leszno – MKS Tęcza Folplast Kościan 32:27. Zwycięska seria w I Lidze Mężczyzn (Grupa B) trwa](/images/mecz/thumbnails/mks-real-astromal-leszno-mks-tecza-folplast-koscian-31102026-3227.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] MKS Real-Astromal Leszno – MKS Tęcza Folplast Kościan 32:27. Zwycięska seria w I Lidze Mężczyzn (Grupa B) trwa

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Ponad 105 ton azbestu usunięto z 24 nieruchomości w Lesznie

Weekend w Lesznie 30 października – 1 listopada: co robić?

Koła gospodyń z powiatu leszczyńskiego poznają źródła dofinansowania

Liderki KGW, sztuczna inteligencja i tradycja. Kongres odbędzie się w Garzynie
Przydatne dane teleadresowe
- Delegatura Krajowej Informacji Skarbowej w Lesznie - kontakt, godziny, interpretacje podatkowe
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie - kontakt, godziny, pomoc dla rodzin i osób z niepełnosprawnościami
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Leszno - kontakt, orzeczenia, karty parkingowe
- Urząd Stanu Cywilnego w Lesznie - kontakt, godziny, rejestracja urodzenia, ślub, dokumenty
- Urząd Skarbowy w Lesznie - kontakt, godziny, e-usługi i właściwość terytorialna
- Wodociągi Leszczyńskie - kontakt, awarie, BOK i e-BOK
