Leszczyńscy policjanci przy współpracy z policjantami z Kępna zatrzymali osoby podejrzane o dokonywanie w ostatnim czasie kradzieży metodą „na kolec”, czyli związanymi z przebijaniem opon w samochodzie. Dwóch obywateli Gruzji zostało już w tej sprawie aresztowanych na okres 3 miesięcy.

Od kilku miesięcy leszczyńska Policja otrzymywała sygnały o kradzieżach dokonywanych metodą na tzw. „kolec”. Polega ona na tym, że sprawcy przebijają oponę w samochodzie osoby, najczęściej korzystającej z bankomatu. Kierowca po wypłaceniu pieniędzy, jadąc samochodem, jest obserwowany i kiedy w pewnym momencie orientuje się, że nie ma powietrza w oponie zaczyna interweniować (wymienia koło, dzwoni po pomoc) nie zamykając samochodu. Wówczas do działania wkraczają sprawcy kradzieży zabierając niespostrzeżenie z pojazdu torebkę, saszetkę, czy aktówkę wraz z zawartością.

W trakcie pracy nad tą sprawą i współpracy z innymi jednostkami, leszczyńscy kryminalni wraz z policjantami z Kępna zatrzymali (26.11.br.) trzy osoby mające związek z tego typu przestępstwami w regionie leszczyńskim. Zatrzymanymi okazali się 50-letni i dwóch 41-letnich obywateli Gruzji.

Śledczy zgromadzili materiał dowodowy pozwalający na ogłoszenie podejrzanym sześciu zarzutów kradzieży powiązanych z uszkodzeniami mienia i włamań. W wyniku przestępstw pokrzywdzeni tracili pieniądze, dokumenty, telefony i przedmioty osobiste. Łączne straty wyniosły blisko 20 tysięcy złotych.

Namierzenie i zatrzymanie tych osób nie było łatwe, gdyż bardzo często zmieniali miejsca swojego przebywania oraz pojazdy, którymi się poruszali. W jednym z takich miejsc policjanci znaleźli kolce służące do przebijania opon. U podejrzanych natomiast znaleziono macedońskie monety skradzione przed kilkoma dniami w Lesznie.

27 listopada br. Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej prokuratury aresztował dwóch podejrzanych na okres trzech miesięcy. Grozi im do 10 lat więzienia.

 

Monika Żymełka


 


 

  • Zatrzymany prowadzony przez policjanta
  • Metalowe kolce na dłoni
  • Metalowy kolec