Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Leszno

Ciepłe czy zimne kolory na lato

Dla wielu mężczyzn odpowiedni dobór ubrań to prawdziwa czarna magia. Ponieważ moda męska nie jest tak szeroko dyskutowana jak damska, często nie wiemy, co powinniśmy nosić, aby czuć się pewnie i wyglądać dobrze. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak odpowiednio dobrać odzież do naszej karnacji, jak odpowiednio łączyć kolory oraz jakie ubrania nosić latem. Sprawdź, jak dobierać barwy ciepłe i zimne pod kolor swojej karnacji.

Typy urody zimne i ciepłe - charakterystyka

Zacznijmy od podziału na typy urody. Jak się okazuje, nie jest to taka prosta sprawa. Analiza kolorystyczna ma swoje korzenie już w latach 80, kiedy zaproponowano sposób kategoryzowania typów urody na barwach pór roku. Lato oraz zimę określono jako zimne kolory, a wiosnę i jesień jako ciepłe kolory. Ogólna zasada jest dosyć prosta: jeśli posiadamy ciepły typ urody, będą nam pasować barwy ciepłe, jeśli zaś zimny - barwy zimne.

Istnieje kilka czynników, które mogą nas nakierować na właściwy tor. Typ wiosny przeważnie ma jasne włosy, od ciepłego blondu poprzez rudości, do jasnych brązów. Oczy mają kolor niebieski, zielony lub piwny, zaś ich oprawa jest jasna. Cera jest delikatna, o brzoskwiniowym odcieniu. Lato przeważnie ma jasną albo oliwkową karnację, blond lub jasnobrązowe włosy oraz szaroniebieskie, albo brązowe oczy. Jesień jest przeważnie wyposażony w ciepłą karnację, o oliwkowym odcieniu, często z widocznymi piegami. Włosy mają barwę od rudych do brązowych, a oczy są zielone, brązowe bądź piwne. Zima, czyli chłodny typ urody charakteryzuje się jasną lub ciemną karnacją, ciemnymi włosami oraz wyrazistym kolorem oczu - ciemnobrązowym, niebieskim lub zielonym.

Warto wiedzieć, że do podstawowych czterech typów dopasowano podkategorie, tworząc ich w sumie dwanaście. Mamy zatem:

  1. Wiosnę ciepłą, jasną i czystą;
  2. Lato jasne, chłodne i zgaszone;
  3. Jesień ciepłą, zgaszoną i głęboką;
  4. Zimę czystą, chłodną i głęboką.

Najlepszym sposobem na wybór właściwych ubrań, jest metoda prób i błędów. Jeśli dany kolor nie pasuje do naszego typu karnacji, będzie to widoczne jak na dłoni. Najważniejsze jednak, aby pamiętać o podstawowej zasadzie, o doborze zimnych barw do zimnego typu cery, zaś ciepłych kolorów, do ciepłego typu karnacji.

Jak łączyć kolory ubrań?

W modzie męskiej najczęstszym błędem jest nieprawidłowy dobór kolorów ubrań. Dlatego podczas kompletowania garderoby powinniśmy przede wszystkim zacząć od podstaw: koszule, spodnie i T-shirty w neutralnych, stonowanych kolorach jak beżowy, granatowy czy szary będą stanowiły odpowiednią bazę pod dalsze dobieranie dodatków. Później możemy skupić się na łączeniu ich z bardziej wyrazistymi kolorami i wzorami. Na początku postawmy na dwa-trzy, odpowiednio dopasowane kolory na raz. Np. do głębokiego odcienia zielonego będzie pasował jego jaśniejszy odcień. W przypadku, kiedy chcemy zrobić wrażenie i pokazać się od innej strony, możliwe jest łączenie kontrastowych kolorów, np. spodnie mające kolor musztardowy i niebieskiej marynarki albo musztardowych spodni oraz morskiej koszuli.

Czytaj także: Jaki kolor garnituru na wyjątkowe okazje?

Podczas tego procesu nie zapominajmy jednak o doborze ubrań pasujących do naszego typu karnacji. Jeśli posiadamy zimny typ cery, powinniśmy skupić się na takich kolorach jak burgund, ciemno zielony, perłowy lub niebieski. Do ciepłej cery pasować będą zaś kolory ziemi, np. różne odcienie brązowego, pomarańczowy, jasnoniebieski lub głęboki czerwony.

Pomocnicze pytania:

  • jaki kolor pasuje do niebieskiego - granatowy, brązowy, musztardowy,
  • jaki kolor pasuje do czerwonego - brązowy, pomarańczowy, jasnoniebieski,
  • jaki kolor pasuje do zielonego - brązowy, beżowy, burgundowy.

Jak silne słońce wpływa na kolory?

Wielu pewnie zastanawia się jakie ubrania powinno nosić się podczas wyjątkowych, letnich upałów. W przypadku silnego słońca ważny jest przede wszystkim rodzaj tkaniny: wybierajmy te lekkie, nieprzylegające do ciała, które dadzą nam odpowiedni przewiew. Jeśli chodzi o kolory, powinniśmy na pewno zrezygnować z czerni - jest to barwa, która nagrzewa się na silnym słońcu, przez co możemy czuć się niekomfortowo. Postawmy na jasne kolory, szczególnie o neutralnym odcieniu, jak beż czy biel. Dla osób chcących wyróżniać się w tłumie proponujemy wyraziste kolorystycznie dodatki, które na silnym słońcu będą jeszcze bardziej widoczne.

Szara neutralność - czy odpowiednia na lato?

Trendy w modzie męskiej (a dokładniej kolory wiosna 2020) zdominowały głównie odważne wzory, koszule z nadrukiem, widać też wiele wyrazistych barw jak pomarańczowy czy zielony. Sporo widzi się także barw neutralnych, jak biel, beż czy szarości. Jeśli nie czujemy się dobrze w pstrokatych koszulach czy krzykliwych pomarańczowych spodniach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasza odzież ograniczała się do neutralnych szarości. Przy doborze odpowiedniego odcienia, dopasowanego do naszej karnacji oraz kilku dodatków, wszystko jest możliwe.

Dopasowanie naszych ubrań do naszej karnacji wbrew pozorom nie jest trudne. Najlepiej kierować się metodą prób i błędów, w ten sposób szybko zauważymy, w których barwach jest nam do twarzy.