Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Leszno

Okres wakacji to czas relaksu i odpoczynku. Bez względu gdzie i w jakiej formie będziemy ten wyjątkowy czas spędzać, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, również w ruchu drogowym.

Niestety w pierwszy wakacyjny weekend na drogach województwa wielkopolskiego doszło do 19 wypadków drogowych oraz 164 kolizji. W zdarzeniach tych 2 osoby straciły życie, a 18 zostało rannych. To liczby, jednak za nimi kryją się ludzkie dramaty i wielkie rodzinne tragedie!
 
By uniknąć rozczarowań, warto dostosować się do podstawowych i wręcz oczywistych zasad. Niektórzy urlopy spędzą w rejonie swojego miejsca zamieszkania, inni wyjeżdżając w góry, nad jezioro albo nad morze. Zachęcamy, by czas wolny spędzać aktywnie, ale bezpiecznie. 
 
Dlatego pamiętajmy, że już samo przygotowanie do podróży jest bardzo istotne i ma ogromne znaczenie oraz wpływ na bezpieczeństwo. W przypadku podróży samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny – ogumienie, oświetlenie oraz obowiązkowe wyposażenie – trójkąt, gaśnica. Warto zadbać również o to, by w pojeździe znajdowała się apteczka oraz kamizelka odblaskowa. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym i wyspanym. Trasę należy zaplanować tak, by uwzględnić w niej przerwy, które z pewnością pozwolą pokonać zmęczenie. 
 
Pamiętajmy również o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Pasów nie zapina się dla Policji, należy zapinać je dla siebie, by lepiej czuć samochód i nad nim panować. W razie wypadku chronią życie. Wielu z nas zapewne będzie podróżowało z rodziną, a także najmniejszymi pociechami. Wówczas właściwą ochronę zagwarantujemy wyłącznie wtedy, gdy maluch będzie przypięty pasami i będzie podróżował w foteliku. Tej zasady nie można lekceważyć nawet na krótkich dystansach. Pamiętajmy, że nawet nasze najlepsze umiejętności jazdy nie chronią przed błędami innych użytkowników drogi. Każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Taki wymóg nakładają na prowadzącego pojazd obowiązujące przepisy. 
 
Fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien posiadać atest zgodny z europejską normą ECE R44/03 (znak homologacji - w kółku litera E z numerem kraju, w którym przeprowadzono badanie, albo znak bezpieczeństwa). Warto przeczytać instrukcję dołączoną do fotelika i stosować się dokładnie do zawartych w niej zaleceń.
 
Dopuszczane są sytuacje, które zwalniają opiekunów z zabezpieczania dzieci w ten sposób podczas jazdy:
• Gdy waga i wzrost dziecka nie pozwalają dobrać dla niego odpowiedniego fotelika (dotyczy dzieci, które mają więcej niż 135 cm wzrostu).
• Gdy dziecko jest przewożone karetką, radiowozem lub taksówką.
• Gdy rodzice podróżują z trójką dzieci i dwoje z nich już używa fotelików, natomiast trzeci fotelik nie mieści się. Wówczas pociecha, która skończyła 3 lata, może być przewożona bez fotelika, ale pod warunkiem, że będzie siedziała na środku, przypięta pasami bezpieczeństwa.
• Gdy ze względów medycznych lekarz odradza wożenie dziecka w foteliku.
 
Pamiętajmy także, by nie pozostawiać żadnych przedmiotów luzem w samochodzie. W przypadku gwałtownego hamowania mogą one wyrządzić krzywdę pasażerom!
 
Wszystkim życzymy udanych i przede wszystkim bezpiecznych podróży.