Remont mieszkania – jak zaplanować?

Remont mieszkania to coś, co wcześniej czy później czeka każdego właściciela. Zły stan mieszkania, zużycie materiałów, zmiana potrzeb domowników czy po prostu chęć zmiany – przyczyn przeprowadzania remontu jest wiele, a niezależnie od powodu, remont zawsze wiąże się ze znacznym stresem. Jak zaplanować remont mieszkania, aby ograniczyć problemy i stres?

Ustal budżet

W pierwszej kolejności należy dokładnie ustalić budżet. Ile chcemy i możemy przeznaczyć pieniędzy na przeprowadzenie remontu? To kluczowa kwestia, która będzie miała wpływ na wszystkie dalsze decyzje. Może się okazać, że nie jesteś w stanie przeprowadzić wszystkich planowanych prac od razu i trzeba je podzielić na etapy lub odłożyć remont w czasie. Jednak może się też zdarzyć, że jesteś w stanie pozwolić sobie na pewną rozrzutność w kwestii wyboru materiałów czy dodatków. Po ustaleniu budżetu zastanów się jakie zmiany chcesz wprowadzić w mieszkaniu. Które pomieszczenia planujesz wyremontować? I czy ma to być gruntowny remont wraz z wymianą instalacji, czy też zwykłe odświeżenie pomieszczenia i zmiana aranżacji wnętrza?

Sprawdź ofertę deweloperów w Poznaniu

Zrób wstępny kosztorys

Jeżeli już wiesz ile masz pieniędzy i co chcesz zmienić, to przyszedł czas na zaplanowanie wydatków. Warto w tym celu przejrzeć ceny potrzebnych materiałów, sprzętów i akcesoriów. Jeśli Twój budżet jest niewystarczający, zastanów się na czym możesz zaoszczędzić, a które elementy są niezbędne. Warto też przemyśleć, czy jakieś prace możemy wykonać samodzielnie np. malowanie ścian, czy usunięcie starej podłogi. Pamiętaj, aby do obliczonych kosztów doliczyć 10% nadwyżki na nieprzewidziane wydatki, które z pewnością się pojawią.

Dokładnie zaplanuj harmonogram prac

Przyszedł czas na ustalenie harmonogramu prac – należy dokładnie zaplanować kolejność ich wykonania, aby np. nie uszkodzić świeżo pomalowanej ściany podczas wymiany drzwi. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić prace, które powodują dużo zniszczeń. Wymiana instalacji, poprowadzenie przewodów w ścianach i podłogach, wymiana okien, wymiana drzwi itp. Na sam koniec należy zaplanować malowanie ścian oraz wniesienie nowych mebli, aby nie przeszkadzały i nie uległy zniszczeniu podczas remontu. Dobre określenie harmonogramu prac pozwoli na lepsze zaplanowanie dostaw materiałów i znacznie skróci całkowity czas remontu. Plan będzie pomocny również podczas urządzania mieszkania. Mając określony budżet skupmy się na liście potrzebnych rzeczy, a kosztowne dodatki dokupujmy w późniejszym czasie.