Dom czy mieszkanie – co bardziej opłaca się kupić w Poznaniu?

Poznań jest największym miastem w województwie wielkopolskim. Jeżeli swoją przyszłość chcesz związać z tym miejscem, to możesz zastanawiać się, jaką nieruchomość kupić – dom czy mieszkanie. Sprawdzamy, co bardziej się opłaca.

Nieruchomość w Poznaniu – od czego zacząć poszukiwania?

Nie ma prostej odpowiedzi odnośnie tego, co jest lepszym wyborem – dom czy mieszkanie. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Aby nie żałować podjętej decyzji, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka następujących pytań:

  • Czy w pełni wykorzystujesz wszystkie możliwości, jakie zapewnia miasto – czy chodzisz na koncerty, przedstawienia teatralne lub czy korzystasz z ofert szkół językowych?
  • Czy masz lub planujesz mieć dzieci?
  • Czy będziesz mieszkał sam, czy też lokatorów będzie więcej, bo założyłeś już rodzinę i np. spodziewasz się dziecka?
  • Czy dojazdy (np. do pracy) nie stanowią dla Ciebie problemu – czy posiadasz prawo jazdy i samochód, aby szybko i wygodnie dostać się do wybranej lokalizacji?
  • Czy masz lub planujesz mieć zwierzę?

Udzielone odpowiedzi w dużej mierze pomogą Ci określić, czy przeprowadzając się do Poznania, powinieneś szukać mieszkania, czy też domu.

Kiedy zdecydować się na mieszkanie w centrum Poznania?

Mieszkanie w centrum miasta ma swoje zalety. Decydując się na dobrze zlokalizowany lokal mieszkalny, szybko zauważysz, że wszędzie masz blisko – do pracy, przychodni, przedszkola czy sklepu. Jeżeli jesteś rodzicem lub planujesz nim zostać w przyszłości, to nie będziesz miał również problemu z zapewnieniem dzieciom właściwej opieki. W dzielnicach położonych wokół Starego Miasta infrastruktura społeczna (przedszkola, szkoły, szpitale) jest dobrze rozwinięta.

Zakup mieszkania w Poznaniu może być dobrym rozwiązaniem także wówczas, gdy jesteś singlem i nie potrzebujesz dużej przestrzeni. Decyzja o zakupie atrakcyjnie położonej kawalerki pozwoli Ci cieszyć się z uroków życia w centrum miasta – nie ominą Cię wydarzenia kulturalne, będziesz mógł korzystać z oferty gastronomicznej i w niemal każdej chwili spotkać się ze znajomymi.

Jeżeli uznałeś, że to właśnie mieszkanie będzie lepszym wyborem, zwróć uwagę, że możesz wybierać wśród ofert z rynku wtórnego i pierwotnego. Bardzo prawdopodobne, że na lokal od dewelopera będziesz musiał poczekać.

Dom na przedmieściach Poznania – gdy priorytetem jest prywatność

Alternatywą dla mieszkań są gotowe domy na sprzedaż w Poznaniu. Dom będzie dobrym wyborem, gdy cenisz sobie przestrzeń i prywatność. Zakup domu, zwłaszcza na obrzeżach miasta, wiąże się z zaletami życia w małej społeczności. Jednocześnie posiadając prawo jazdy i samochód, możesz w ciągu kilkudziesięciu minut znaleźć się na tętniącej życiem Starówce.

Posiadanie domu oznacza także dostęp do (mniejszego lub większego) ogrodu. W ten sposób zyskujesz dodatkową przestrzeń do wypoczynku w sezonie letnim. Jeżeli posiadasz lub zawsze chciałeś posiadać zwierzę, np. dużego psa, to wybierając dom, zapewnisz mu komfortowe warunki do życia. Dodatkowym plusem jest bliskość terenów zielonych (parków, lasów), które często okalają nowe osiedla domów jednorodzinnych.

Jeżeli możesz poczekać i nie musisz wprowadzić się do domu od razu, rozważ też zakup działki budowlanej. To pozwoli Ci w pełni decydować o wyglądzie i funkcjonalności budynku, w którym zamieszkasz.