Zalety posiadania systemu rekuperacji

2 min czytania
Zalety posiadania systemu rekuperacji

Zalety posiadania systemu rekuperacji
Rekuperacja szturmem zdobywa polskie domy i zyskuje sobie coraz większe uznanie. Nie ma w tym nic dziwnego to niezwykle efektywny system wentylacji, który pozwala na uzyskanie w domu powietrza odpowiedniej jakości i jednocześnie zagwarantować nam sporą oszczędność na ogrzewaniu. Rekuperacja ma zdecydowanie sporo zalet i dzisiaj się im pokrótce przyjrzymy. Jakie są zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest nazywana inaczej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jak działa to rozwiązanie? W przeciwieństwie do klasycznej wentylacji grawitacyjnej, w rekuperacji wszystko odbywa się mechanicznie. Zużyte powietrze jest wywiewane z naszych pomieszczeń i w jego miejsce rekuperator czerpie świeże powietrze. To zdecydowanie mniej zawodne rozwiązanie niż wentylacja naturalna, gdzie wszystko jest zależne od warunków, jakie występują akurat na zewnątrz.

Zalety rekuperacji mniejsze koszty ogrzewania

Jedną z największych zalet rekuperacji jest fakt, że ten system wentylacyjny pozwala na odzysk ciepła z powietrza, którego pozbywa się z domu. Dzięki temu możemy być pewni nie tylko tego, że w naszym domu zawsze jest czyste i świeże powietrze, ale także tego, że nasze rachunki za ogrzewanie będą mogły się zmniejszyć. Jak to jest możliwe?

Przy klasycznej wentylacji spora ilość ciepła ucieka z naszych pomieszczeń przez wywietrzniki w oknach, natomiast dodatkowe wietrzenie jeszcze bardziej przyczynia się do utraty ciepła z domu. Wentylacja mechaniczna pozwala na utrzymywanie temperatury na odpowiednim poziomie.

Rekuperacja gwarancja czystych ścian bez pleśni

Kiepska jakość powietrza w domu może mieć fatalne skutki, nie tylko dla nas, ale też dla budynku, w którym mieszkamy. Musimy pamiętać o tym, że przy wentylacji grawitacyjnej bardzo często wilgotność powietrza może być zbyt wysoka. Może to być potencjalnym czynnikiem rozwoju pleśni i grzybów, które uwielbiają takie warunki.

W momencie, kiedy na ścianach wykwitną pierwsze ślady pleśni lub grzybów, niestety może być już zbyt późno, żeby coś z tym zrobić. W związku z tym rekuperacja to świetny pomysł, gdyż na bieżąco będzie ona wpływała na osuszanie powietrza i pozbywania się z niego szkodliwych mikroorganizmów.

Rekuperacja czy warto?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto postawić na system rekuperacji w swoim domu, to odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna jak najbardziej! Rekuperacja jest niezwykle ekologicznym i ekonomicznym systemem, który może uchronić nasze zdrowie przed skutkami oddychania nieświeżym powietrzem.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

leszczynski24_kf