Zalety posiadania systemu rekuperacjiRekuperacja szturmem zdobywa polskie domy i zyskuje sobie coraz większe uznanie. Nie ma w tym nic dziwnego – to niezwykle efektywny system wentylacji, który pozwala na uzyskanie w domu powietrza odpowiedniej jakości i jednocześnie zagwarantować nam sporą oszczędność na ogrzewaniu. Rekuperacja ma zdecydowanie sporo zalet i dzisiaj się im pokrótce przyjrzymy. Jakie są zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest nazywana inaczej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jak działa to rozwiązanie? W przeciwieństwie do klasycznej wentylacji grawitacyjnej, w rekuperacji wszystko odbywa się mechanicznie. Zużyte powietrze jest wywiewane z naszych pomieszczeń i w jego miejsce rekuperator czerpie świeże powietrze. To zdecydowanie mniej zawodne rozwiązanie niż wentylacja naturalna, gdzie wszystko jest zależne od warunków, jakie występują akurat na zewnątrz.

Zalety rekuperacji – mniejsze koszty ogrzewania

Jedną z największych zalet rekuperacji jest fakt, że ten system wentylacyjny pozwala na odzysk ciepła z powietrza, którego pozbywa się z domu. Dzięki temu możemy być pewni nie tylko tego, że w naszym domu zawsze jest czyste i świeże powietrze, ale także tego, że nasze rachunki za ogrzewanie będą mogły się zmniejszyć. Jak to jest możliwe?

Przy klasycznej wentylacji spora ilość ciepła ucieka z naszych pomieszczeń przez wywietrzniki w oknach, natomiast dodatkowe wietrzenie jeszcze bardziej przyczynia się do utraty ciepła z domu. Wentylacja mechaniczna pozwala na utrzymywanie temperatury na odpowiednim poziomie.

Rekuperacja – gwarancja czystych ścian bez pleśni

Kiepska jakość powietrza w domu może mieć fatalne skutki, nie tylko dla nas, ale też dla budynku, w którym mieszkamy. Musimy pamiętać o tym, że przy wentylacji grawitacyjnej bardzo często wilgotność powietrza może być zbyt wysoka. Może to być potencjalnym czynnikiem rozwoju pleśni i grzybów, które uwielbiają takie warunki.

W momencie, kiedy na ścianach wykwitną pierwsze ślady pleśni lub grzybów, niestety może być już zbyt późno, żeby coś z tym zrobić. W związku z tym rekuperacja to świetny pomysł, gdyż na bieżąco będzie ona wpływała na osuszanie powietrza i pozbywania się z niego szkodliwych mikroorganizmów.

Rekuperacja – czy warto?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto postawić na system rekuperacji w swoim domu, to odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – jak najbardziej! Rekuperacja jest niezwykle ekologicznym i ekonomicznym systemem, który może uchronić nasze zdrowie przed skutkami oddychania nieświeżym powietrzem.