Filtracja czy wymiana oleju? Oto jest pytanie!

Sfera produkcji przemysłowej obfituje w wiele problemów natury technicznej. Jednym z nich jest smarowanie podzespołów i części urządzeń, które są narażone na występowanie sił tarcia. Używanie do tego celu oleju roboczego to dobre rozwiązanie, ale nie jest idealne. Po okresie intensywnej eksploatacji sprzętu dochodzi do zakłóceń w pracy układów hydraulicznych. Przyczyną jest zanieczyszczenie oleju, który cały czas krąży w tym układzie. Eliminacja tego problemu jest wymaga wyboru jednej z kilku możliwości - należą do nich filtracja oleju lub jego wymiana. Która z nich okaże się lepsza? 

Filtracja czy wymiana oleju – co jest lepszym rozwiązaniem? 

Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie warto zastanowić sobie, jak tej kwestii wygląda postępowanie przedsiębiorców. Należy zaznaczyć, że zdają sobie sprawę z istnienia tego problemu i starają się regularnie dbać o stan techniczny oleju w swoich maszynach. Najczęściej wymieniają substancje smarne, robiąc to zgodnie z zaleceniami producenta urządzeń lub korzystając z harmonogramu. Nawet nie biorą pod uwagę takiej usługi, jaką jest filtracja oleju hydraulicznego. Tymczasem nawet spuszczenie całego oleju ze zbiornika nie gwarantuje w żaden sposób, że na jego dnie nie zostały jakieś resztki lub drobiny brudu. Filtracja jest lepszym sposobem oczyszczania i dzieje się tak z kilku powodów: 

  • skutecznie usuwa wszystkie, nawet najbardziej niedostępne drobiny, 
  • jest znacznie tańsza niż wymiana oleju - która niejednokrotnie stanowi ogromny koszt w dużym zakładzie produkcyjnym, 
  • stanowi bardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ wymiana oleju wymaga składowania i neutralizacji - często jest to też uciążliwe dla środowiska naturalnego. 

Dodatkowym argumentem za filtracją jest też oszczędzanie zasobów naturalnych. Każdorazowa wymiana oleju przepracowanego wymaga produkcji dużej ilości nowej cieczy roboczej, która powstaje z ropy naftowej. 

W jaki sposób przebiega proces filtracji oleju? 

Filtrowanie oleju hydraulicznego to proces wymagający użycia specjalistycznych urządzeń. Do tego celu używa się przenośnych filtrów typu by pass, które są podłączane do układu hydraulicznego. Zostaje stworzony dodatkowy obieg oleju, który przechodzi przez filtry. Olej cały czas krąży w układzie i może być filtrowany nawet gdy maszyna uczestniczy w procesie produkcji.  

Filtracją oleju zajmuje się firma FHU Olbromski, która posiada w tym zakresie wieloletnie doświadczenie. Dysponuje sprzętem marki KLEENOIL, który został opatentowany i służy do całego procesu filtracji. Dzięki temu, że ten system pobiera jedynie część oleju hydraulicznego, nie trzeba martwić się o dyspozycyjność maszyny, która jest niezbędna w zakładzie produkcyjnym. Filtry wykonane z pulpy celulozowej pochłaniają każdą cząsteczkę wody, zanieczyszczenia o średnicy jednego mikrona oraz wszelki brud. Proces może trwać od 2 do 5 godzin a po jego zakończeniu uzyskuje się brudny filtr, który jest łatwy w utylizacji. 

Profesjonalne usługi firmy FHU Olbromski 

Przedsiębiorstwo FHU Olbromski nie tylko oferuje usługi filtracji oleju, ale sprowadza także maszyny KLEENOIL dla klientów. Zajmuje się także handlem olejami hydraulicznymi wysokiej jakości. W obszarze filtracji oleju współpracuje z wieloma firmami o profilu produkcyjnym – dotyczy to zarówno największych firm w swojej branży, jak i dużo mniejszych podmiotów. Obsługuje cały proces filtracji – od momentu podłączenia sprzętu do maszyny klienta, przez oczyszczanie oleju, po odbiór filtrów do utylizacji.