Jak podgrzać basen i zadbać o jego czystość?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że bardzo często klienci podejmują decyzję o zakupie basenu ogrodowego pod wpływem emocji i za namową dzieci. Dopiero później zastanawiają się, w jaki sposób zadbać o czystość wspomnianego produktu i jak podgrzać wodę.

Jak podgrzać wodę w basenie?

Grzejnik lub bateria słoneczna

Baterie słoneczne można wykonać z grzejników panelowych pomalowanych na czarno. W najprostszym możliwym ujęciu woda będzie nagrzewała się po przejściu przez grzejnik nagrzany słońcem. Największą wadą tego rozwiązania jest fakt, że grzejniki nie tylko muszą być stosunkowo duże, ale również powinny znajdować się praktycznie cały czas na słońcu. Wtedy temperatura może się podnieść.

Maty słoneczne

Świetnym rozwiązaniem może być też zaopatrzenie się w dwa panele słoneczne wykonane z gumy, które działają na bardzo podobnej zasadzie co bateria słoneczna. Nie można jednak spodziewać się niezwykłych rezultatów w przypadku basenu o dużych rozmiarów.

Jak dbać o czystość basenu?

Regularne sprawdzanie poziomu PH wody

Rekomendowane jest systematyczne sprawdzanie poziomu PH wody za pomocą zaawansowanych czujników lub specjalnych papierków. Kolejnym etapem będzie regulowanie jego poziomu przez dosypywanie odczynników PH+ lub PH-. Oczywiście należy dodać taką ilość, jaka została podana w instrukcji.

Chlorowanie lub ozonowanie

W momencie, gdy zostanie już wyregulowany poziom pH, należy wodę chlorować lub ozonować. Tak samo jak w poprzednim przypadku, na rynku dostępne są odpowiednie środki przeznaczone do tego celu, przeważnie są to tabletki. Godny uwagi jest fakt, że tabletek nie można wrzucać bezpośrednio do basenu, tylko do małego pływaka nazywanego również skimmerem.

Zwalczanie alg oraz koagulacja

Następnym krokiem będzie zwalczanie alg, które mogą pojawiać się w basenie ogrodowym, a także zbijanie różnego rodzaju mikro zanieczyszczeń w większe grudy. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że do wspomnianych czynności należy zastosować specjalne środki. Godny uwagi jest fakt, że nie zawsze będzie konieczność użycia odpowiednich preparatów. Wystarczy zaopatrzyć się w tabletki wielofunkcyjne, które można będzie wykorzystać do tego celu. Innym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w wysokiej jakości pompę filtracyjną. Nie jest pod żadnym pozorem rekomendowane sugerowanie się ceną przed podjęciem decyzji o zakupie właściwych środków. Rekomendowane jest stawianie na produkty renomowanych producentów.