Jak wybrać nagrobek?

Konieczność przygotowania i instalacji nagrobka często pojawia się niedługo po pogrzebie bliskiej nam osoby. Wybierając konkretny wzór i materiał wykonania warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które sprawią, że płyta nagrobna będzie prezentować się lepiej. Jak wybrać nagrobek? Na co zwrócić uwagę przed zakupem i montażem?

1. Nagrobki Poznań - jak wybrać odpowiednie zwieńczenie grobu?

2. Materiały na nagrobki - najpopularniejsze opcje

3. O czym pamiętać wybierając nagrobek?

Nagrobki Poznań - jak wybrać odpowiednie zwieńczenie grobu?

Pogrzeb to zawsze smutne wyzwanie, które prędzej czy później będzie dotyczyło każdego z nas. Dochowując wszelkich formalności stajemy również przed koniecznością wyboru odpowiedniego nagrobka. Istnieją nagrobki pojedyncze, przeznaczone na grób dla jednej osoby, jak i podwójne lub dla grobów rodzinnych. Szczególnym rodzajem są też nagrobki dziecięce, zwykle najmniejsze ze wszystkich. Istotne są ich wymiary, ponieważ to od nich zależeć będzie opłata cmentarna i inne koszty, jakie poniesiemy przy okazji zakupu i instalacji.

Materiały na nagrobki - najpopularniejsze opcje

Podstawowym materiałem, z jakiego wykonuje się nagrobki Poznań jest kamień. Jego odmiany różnią się w zależności od tego, jaki kolor nas interesuje, a także jak dużo środków zamierzamy przeznaczyć na zwieńczenie grobu. Do najdroższych opcji zaliczają się różne odmiany marmuru oraz często także granit. Inną alternatywą jest również piaskowiec, jednak ze względu na jego miękką strukturę jest to kamień o najmniejszej trwałości, który szybko ulega erozji pod wpływem warunków atmosferycznych i wymaga częstego dbania o jego stan. W przypadku, gdy proces erozji zajdzie bardzo daleko, konieczna jest wymiana całego nagrobka.

O czym pamiętać wybierając nagrobek?

Wybierając nagrobek najważniejsze jego cechy to wymiar, materiał wykonania, kształt oraz zapis na jego powierzchni. Powinniśmy zwrócić uwagę także na opłaty cmentarne oraz za pracę kamieniarza przy instalacji płyty nagrobnej. Jeżeli musimy przygotować nagrobek, najlepiej najpierw założyć określony budżet, którego później będziemy mogli się trzymać. Dzięki temu wydatki na pogrzeb będziemy mieć pod kontrolą, a w razie potrzeby łatwo stwierdzimy, na co należy przeznaczyć większą kwotę.

Wybór nagrobka to sprawa smutna, jednak istotna. W zależności od wybranego materiału może być on bardzo trwały lub wymagać częstych interwencji. Jeżeli korzystamy z zasiłku pogrzebowego, również warto wliczyć go do budżetu przeznaczonego na przygotowanie grobu.