Dzięki czujności mieszkańca Podlasia policjanci z Leszna zatrzymali kolejną grupę oszustów działających metodą na BLIK. Do zatrzymania doszło w rejonie jednego z banków. Sprawcy z powiatu poznańskiego zostali aresztowani przez leszczyński sąd na okres 3 miesięcy.

Do zdarzenia doszło 5 maja br. Oficer dyżurny z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie otrzymał formatkę z numeru 112 o tym, że mieszkaniec Podlasia zgłasza prawdopodobną próbę oszustwa metodą na BLIK. Nieznani sprawcy nielegalnie uzyskując dostęp do profilu jego znajomego na znanym serwisie społecznościowym i podając się za kolegę zgłaszającego poprosili o pożyczkę 1000 złotych metodą na BLIK. Zawiadamiający zachował się w sposób wzorowy i zadzwonił do swojego kolegi, który zaprzeczył, aby chciał pożyczyć od niego pieniądze. Zawiadamiający po wygenerowaniu kodu BLIK, ale jeszcze przed jego akceptacją uważnie przeczytał komunikat ze strony banku i zobaczył, że oszuści chcą wypłacić pieniądze z jednego z bankomatów na terenie Leszna, oddalonego od niego o ponad 500 km. Natychmiast więc zadzwonił na numer alarmowy 112 i przekazał informację o usiłowaniu oszustwa.

Policjanci z Leszna po otrzymaniu tego komunikatu natychmiast pojechali pod wskazany bankomat, gdzie zatrzymali dwie osoby mające związek z tym przestępstwem. Sprawcami okazali się 27 i 34-letni mieszkańcy powiatu poznańskiego.

Okazało się, że zatrzymani chwilę wcześniej w innym bankomacie na terenie Leszna wypłacili pieniądze pochodzące z oszustwa dokonanego w identyczny sposób na szkodę mieszkanki województwa mazowieckiego, wyłudzając od niej kwotę tysiąca złotych. Sprawcy posiadali przy sobie pieniądze w kwocie kilku tysięcy złotych, prawdopodobnie pochodzące z kolejnych oszustw.

Dodatkowo okazało się, że 27-latek jest poszukiwany do odbycia zaległej kary pozbawienia wolności w wymiarze pół roku za przestępczość narkotykową.

6 maja br. Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej prokuratury aresztował podejrzanych na okres trzech miesięcy. Za oszustwa grozi im do 8 lat więzienia.

 

Monika Żymełka