Leszno wyburzy stare kamienice - w ich miejsce powstaną energooszczędne bloki komunalne

W kilku częściach Leszna znikną budynki, które od lat trafiły na listę do rozbiórki, a w ich miejscu wzniesione zostaną nowoczesne mieszkania komunalne. To nie będzie jedynie remont starych ścian - miasto stawia na dostępność, ekologię i przemyślany rozkład lokali. Prace właśnie weszły w etap projektowy i zapowiadają realne zwiększenie zasobu mieszkaniowego bez zabierania nowych działek.
- Znikające kamienice i nowa zabudowa - co dokładnie zostanie zmienione
- Miejski Zakład Budynków Komunalnych przygotowuje dokumentację - co jest zaplanowane
- Zmiany w liczbie mieszkań i co to może oznaczać dla sąsiedztwa
Znikające kamienice i nowa zabudowa - co dokładnie zostanie zmienione
W ramach planu do rozbiórki trafi sześć kamienic należących do Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych. Chodzi o obiekty, których stan techniczny jest na tyle zły, że kolejne naprawy przestają mieć sens. W miejsce wyburzonych nieruchomości zaprojektowano budynki wielorodzinne z nowymi usługami i terenami zielonymi. Adresy objęte planem to między innymi:
- ul. Królowej Jadwigi 28
- ul. Niepodległości 52
- ul. Dożynkowa 37
- ul. gen. J. Dąbrowskiego 17 i 19
- ul. S. Klonowicza 6, 7 i 8
- ul. Przemysłowa 27
W części tych miejsc dziś znajdują się pustostany, które nie spełniają współczesnych standardów bezpieczeństwa i komfortu.
Miejski Zakład Budynków Komunalnych przygotowuje dokumentację - co jest zaplanowane
W tym roku projekt wszedł w fazę koncepcyjną - zlecone zostały projekty architektoniczno-budowlane, a później powstaną projekty wykonawcze. Nowe obiekty mają być zaprojektowane z myślą o energooszczędności i komforcie użytkowania:
- każde piętrowe założenie otrzyma windę osobową,
- w każdym budynku co najmniej jeden lokal zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową,
- zaplanowano pomieszczenia wspólne: rowerownie, suszarnie, pomieszczenia gospodarczo-użytkowe, a w wybranych lokalizacjach także pokoje zabaw dla dzieci,
- ogrzewanie ma pochodzić z miejskiej sieci - MPEC, a roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie przekroczy 52 kWh/m²,
- przewidziano instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii, monitoring i nowe nasadzenia zieleni oraz powierzchnie biologicznie czynne.
Struktura mieszkań zaprojektowana została tak, by odpowiadać różnym potrzebom gospodarstw domowych: około 35 procent lokali to mieszkania do 30 m², około 55 procent mieszczą się w przedziale 40–50 m², a pozostałe 10 procent to lokale powyżej 50 m².
Zmiany w liczbie mieszkań i co to może oznaczać dla sąsiedztwa
W kilku lokalizacjach inwestycja realnie zwiększy dostępność mieszkań komunalnych bez zajmowania nowych terenów. Przykłady zaprojektowanego przyrostu:
- przy ul. Dożynkowej 37 liczba lokali ma wzrosnąć z 5 do 13,
- przy ul. Klonowicza z 15 do 27,
- przy ul. Przemysłowej 27 z 6 do 10.
Dla mieszkańców oznacza to nie tylko więcej ofert najmu, ale też wygodniejsze warunki codziennego funkcjonowania: windę, większą ilość mieszkań przystosowanych, magazyny energii i udogodnienia dla rowerzystów. Projekt uporządkuje też funkcje usługowe w parterach budynków, co może przynieść nowe punkty usługowe w najbliższym sąsiedztwie.
Warto pamiętać, że inwestycja jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej - to kluczowy moment, gdy kształt planów można jeszcze precyzować. Z punktu widzenia praktycznego należy się spodziewać kolejnych decyzji dotyczących harmonogramu robót, ewentualnych utrudnień w ruchu i krótkoterminowych prac porządkowych w rejonie objętym planem. Miasto wskazuje, że celem jest stworzenie nowoczesnego, dostępnego i zrównoważonego zasobu mieszkaniowego, który będzie jednym z filarów długofalowej polityki poprawy jakości życia w Lesznie.
na podstawie: Urząd Miasta w Lesznie.
Ostatnie Artykuły

Odkryta pływalnia ruszy wcześniej. Leszno szykuje letni start pod upał

Na Smoczyka padł wynik, który zrobił różnicę w ogólnopolskiej rywalizacji

Dziewięć drużyn rusza na Orlik. W Lesznie zaczyna się ligowe granie

W Lesznie uhonorowano małżeństwa z długim stażem. Jedna para świętuje 60 lat

Nowe ekrany na przystankach w Lesznie. Inwestycja wchodzi w ostatnią prostą

Prawie 10 tysięcy głosów w Lesznie. Budżet obywatelski 2027 rozstrzygnięty

Słodka rywalizacja pod Wielkopolską. W Skrzynkach wybiorą najlepsze wypieki lata

W Rydzynie startuje nabór do żłobka. Rodzice mają dwa tygodnie

Tablica na skwerze Kaczyńskich. Leszno dopisało nowy znak pamięci

Młodzi sięgnęli po stare hity i rozgrzali Teatr Miejski w Lesznie

Astor przełamał lęk i wciąż szuka domu pełnego cierpliwości

Na Wolności pojawiły się donice, które zmieniają charakter Starówki

Zalew pod Rydzyną łączy spacerowy szlak z ochroną przed zalaniem

MOK Leszno pokazuje swoje sale - od dużej sceny po kameralne spotkania
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Antoniego Padewskiego w Lesznie - msze, sakramenty, kancelaria
- Biblioteka Zaborowo w Lesznie - kontakt, godziny, filie
- Regionalne Centrum Gospodarki Odpadami reSort Leszno - kontakt, godziny, cennik i usługi
- Teatr Miejski w Lesznie - bilety, godziny kasy, dostępność i historia
- Parafia Świętego Krzyża w Lesznie - msze, kancelaria, kontakt
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lesznie - kontakt, oferta, zapisy
