MOK w Lesznie walczy z hejtem - młodzież obejrzała “Masz alternatywę

2 min czytania
MOK w Lesznie walczy z hejtem - młodzież obejrzała "Masz alternatywę

FOT. MOK Leszno

W MOK w Lesznie w 16 marca 2026 sala wypełniła się uczniami szkół ponadpodstawowych, którzy przyszli na kolejną odsłonę akcji NO HEJT, JUST LOVE. Spektakl i późniejsza rozmowa z gośćmi zamieniły popołudnie w praktyczną lekcję o tym, jak rozpoznawać i reagować na mowę nienawiści.

  • NO HEJT, JUST LOVE udowodniło, że tematami trudnymi można zainteresować publiczność teatralnym językiem
  • Spektakl “Masz alternatywę” zaprosił do stolika ludzi, którzy mają różne narzędzia przeciwdziałania
  • Po spotkaniu zostało więcej niż wrażenie - zostały narzędzia i rozmowa, którą warto kontynuować

NO HEJT, JUST LOVE udowodniło, że tematami trudnymi można zainteresować publiczność teatralnym językiem

Parateatralny pokaz “Masz alternatywę” przygotowany przez aktorów Młodzieżowego Centrum Profilaktyki “Alternatywa” Leszno sięgał po konkretne, bolesne wątki - przemoc słowna, prześladowanie, izolacja. Sceny nie były akademickim wykładem, tylko krótkimi, mocnymi obrazami, które od razu prowokowały do myślenia. Publiczność reagowała ciszą, śmiechem nerwowym i chwilami autentycznego poruszenia 🎭🙂.

Spektakl “Masz alternatywę” zaprosił do stolika ludzi, którzy mają różne narzędzia przeciwdziałania

Po przedstawieniu głos zabrali zaproszeni goście - sportowiec i trener żużlowej drużyny Rafał Okoniewski, psycholog Marzena Wleklik, st. asp. Monika Pawłowska z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich, dyrektor Młodzieżowego Centrum Profilaktyki “Alternatywa” Helena Strzałkowska oraz dyrektor MOK Grzegorz Herman. Ich wystąpienia przeplatały się z pytaniami młodych ludzi i z osobistymi świadectwami rówieśników, którzy doświadczyli przemocy psychicznej. To połączenie perspektyw - sportowej, terapeutycznej i policyjnej - pokazało, że walka z hejtem wymaga różnych działań jednocześnie.

Po spotkaniu zostało więcej niż wrażenie - zostały narzędzia i rozmowa, którą warto kontynuować

To, co zapadło w pamięć, to nie tylko sceny z przedstawienia, ale i konkrety rozmowy - jak rozmawiać z kolegą, który krzywdzi innych, gdzie szukać pomocy, jak reagować bez eskalacji. Młodzi dali świadectwa, że takie inicjatywy mają sens - pokazują, że nie są sami i że istnieją realne osoby gotowe wesprzeć. Jeśli chcesz poczuć, że to nie tylko wielkie słowa, ale praktyczne rozwiązania - śledź działania lokalnych instytucji i pojawiaj się na następnych odsłonach akcji NO HEJT, JUST LOVE 😉.

na podstawie: MOK Leszno.

Autor: krystian