Olga Kownacka w finałowej dwudziestce programu dla młodych naukowców

FOT. Powiat Leszczyński
Jeszcze niedawno była w gronie setki uczestników, a teraz należy już do ścisłej czołówki ogólnopolskiego programu. Olga Kownacka z II Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie i mieszkanka powiatu leszczyńskiego awansowała do TOP 20 „Inżynierów Przyszłości”. Jej projekt pokazuje, że odpowiedzi na pytania o stan środowiska można szukać nie tylko w laboratorium, ale też w terenie, wśród roślin rosnących blisko codziennego życia. To sukces, który wykracza poza szkolny mury – bo za nim stoi praca badawcza, konsekwencja i rywalizacja z ponad tysiącem zgłoszeń z całego kraju.
- Rośliny jako czuły zapis tego, co dzieje się w środowisku
- Awans pośród ponad tysiąca zgłoszeń robi duże wrażenie
Rośliny jako czuły zapis tego, co dzieje się w środowisku
Projekt Olgi Kownackiej nosi tytuł „Wykorzystanie roślin wieloletnich jako bioindykatorów zanieczyszczeń powietrza i gleby”. Pod opieką dr. Grzegorza Pawlickiego uczennica badała, jak rośliny reagują na toksyny i czy potrafią kumulować metale ciężkie. W praktyce chodziło o sprawdzenie, jak natura sama sygnalizuje problemy, które na pierwszy rzut oka pozostają niewidoczne.
Badania przeprowadzono w dwóch lokalizacjach na terenie Leszna. To ważny szczegół, bo właśnie takie lokalne pomiary nadają projektowi realną wartość – pokazują nie abstrakcyjny problem, lecz konkretne warunki środowiskowe znane z miejskiej przestrzeni. W toku pracy pojawiły się badania terenowe, analizy chemiczne oraz opracowanie wyników, które musiały zostać ułożone w spójną naukową całość.
Awans pośród ponad tysiąca zgłoszeń robi duże wrażenie
Do tegorocznej edycji programu spłynęło ponad tysiąc projektów z całej Polski. Przebicie się do finałowej dwudziestki oznacza więc znacznie więcej niż sam awans dalej. To sygnał, że pomysł z Leszna i zaplecze naukowe szkoły potrafią konkurować z najlepszymi młodymi badaczami w kraju.
Dla II Liceum Ogólnokształcącego to kolejny dowód, że szkolne projekty badawcze mogą prowadzić daleko poza klasę i podręcznik. W przypadku Olgi finał nie będzie już tylko formalnością – podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Warszawie uczestnicy zaprezentują swoje prace przed Radą Naukową programu. To tam okaże się, jak mocno leszczyńska badaczka zapisze się w tegorocznej edycji konkursu.
na podstawie: Powiat Leszczyński.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Leszczyński). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Puste fotele u specjalistów to strata dla wszystkich. Rawicki szpital znalazł sposób na “pacjentów widmo”

Na Kołłątaja w Dąbczu ruszają roboty. Dojazd do posesji będzie utrudniony

Żużel, potańcówka i joga. Leszno ma weekend pełen kontrastów

W SP7 ruszył remont toalet. Uczniowie wejdą we wrześniu do odnowionych łazienek

Krótka też pójdzie pod remont. Ulica zamknie się dla aut i pieszych

Pierwszy miejski żłobek już działa. Leszno przejmuje opiekę nad najmłodszymi

Leszno szykuje plan dla transportu. Rusza badanie o codziennych podróżach

Wakacyjne poranki z jogą wracają do Leszna. Start już 5 lipca

Siedem kamienic już po remoncie. Leszno szykuje następne adresy

Leszczyńska Liga Orlikowa ruszyła od gradobicia goli. Padło prawie 50 bramek

Sądowy zakaz nie zatrzymał 44-latka - po groźbach trafił do aresztu

Pokaz „Posejdon” domknął wieczór nad wodą. Tłumy miały co oglądać

Transport w Lesznie pod lupą. Na stole bezpieczeństwo, parkowanie i połączenia

Leszczyńska biblioteka stawia na dostępność i przygotowała nowy pakiet materiałów
Przydatne dane teleadresowe
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie - kontakt, filie, godziny i karta biblioteczna
- Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego - kontakt, opłaty i PSZOK w Lesznie
- Biuro Powiatowe ARiMR w Lesznie - kontakt, godziny, dopłaty bezpośrednie
- Teatr Miejski w Lesznie - bilety, godziny kasy, dostępność i historia
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Leszno - kontakt, JRG, sprawy prewencyjne
- Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu Oddział w Lesznie - kontakt i zadania
