Leszno wchodzi w sezon koszenia. Najpierw bezpieczeństwo, potem reszta

FOT. Urząd Miasta Leszna
Trawa w Lesznie rośnie teraz szybko, a wraz z nią przybywa pracy ekipom zajmującym się zielenią. Najpierw pod kosy i kosiarki trafiają miejsca, gdzie wysoka roślinność może zasłonić widoczność albo utrudnić przejście. Dopiero później przychodzi kolej na te fragmenty miasta, które mogą jeszcze chwilę poczekać. To nie jest jednorazowa akcja, lecz codzienna, rozłożona na kolejne odcinki robota.
- Najpierw miejsca, w których wysoka trawa nie może przeszkadzać
- Cztery przejazdy po pasach drogowych i częstsze cięcia w parkach
- Wyższa trawa pomaga zatrzymać wilgoć i daje schronienie przyrodzie
Najpierw miejsca, w których wysoka trawa nie może przeszkadzać
W sezonie wegetacji porządkowanie zieleni staje się jednym z najbardziej rozciągniętych w czasie zadań miejskich. W Lesznie nie chodzi wyłącznie o estetykę. Pierwszeństwo mają te punkty, w których roślinność mogłaby ograniczać widoczność kierowcom i pieszym. Dlatego koszenia zaczynają się od skrzyżowań, przejść dla pieszych, chodników i miejsc szczególnie intensywnie używanych.
Przy dużej skali terenów zielonych nie da się objąć wszystkiego tym samym rytmem. Część obszarów wymaga szybszej reakcji, inne mogą poczekać nieco dłużej, bo priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i sprawne korzystanie z przestrzeni publicznej. Właśnie dlatego prace są planowane etapami, a kolejność nie jest przypadkowa.
Cztery przejazdy po pasach drogowych i częstsze cięcia w parkach
Z informacji przekazanych przez Miejski Zakład Zieleni w Lesznie wynika, że w sezonie pasy drogowe mają być koszone co najmniej cztery razy. To ważna wiadomość dla kierowców i pieszych, bo właśnie tam trawa najszybciej zaczyna wchodzić w pole widzenia i zawężać przestrzeń przy drogach. W parkach i na skwerach koszenie będzie wykonywane częściej, zależnie od rzeczywistej potrzeby.
Prace prowadzi Miejski Zakład Zieleni w Lesznie sp. z o.o. przy wsparciu podwykonawców. Miasto podzielono na obszary, a ekipy działają równolegle w różnych częściach Leszna oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Dzięki temu porządkowanie zieleni nie skupia się w jednym rejonie, ale obejmuje kilka miejsc naraz, co pozwala szybciej reagować tam, gdzie roślinność rośnie najmocniej.
Na wybranych ulicach stosowany jest także system EKO. Zakłada on rzadsze koszenie, ale bez rezygnacji z wymogów bezpieczeństwa. To rozwiązanie wpisuje się w szersze podejście do zieleni, które nie sprowadza się wyłącznie do skracania trawy, lecz próbuje łączyć porządek z ostrożniejszym gospodarowaniem miejską przestrzenią.
Wyższa trawa pomaga zatrzymać wilgoć i daje schronienie przyrodzie
Miejski Zakład Zieleni zwraca uwagę również na ekologiczny wymiar całego procesu. Wyższa trawa lepiej zatrzymuje wilgoć w glebie, dzięki czemu podłoże wolniej wysycha. W efekcie zielone pasy i skwery stają się nie tylko elementem krajobrazu, ale też drobnym buforem dla miejskiego ekosystemu.
Taki sposób prowadzenia prac sprzyja bioróżnorodności. W gęstszej roślinności łatwiej o warunki dla owadów zapylających, ptaków i drobnych zwierząt. W mieście, gdzie każda wolna przestrzeń jest intensywnie użytkowana, ten aspekt ma znaczenie większe, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Bieżące informacje o zakresie prac, miejscach, w których pracują ekipy, oraz o postępach działań zakład publikuje na swoim profilu w mediach społecznościowych. Dla mieszkańców to najprostszy sposób, by sprawdzić, gdzie zieleniarze są w danym momencie i jak przebiega koszenie w kolejnych częściach Leszna.
na podstawie: Urząd Miasta w Lesznie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Leszna). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Po leczeniu onkologicznym można dostać bezpłatną rehabilitację w Lesznie

Farba na Audi i rodzinny konflikt. 21-latek z zarzutem w powiecie gostyńskim

Strażackie targi w Pudliszkach połączą sprzęt z wiedzą ratowniczą

Włamanie do kościelnej skarbony w Rawiczu. Podejrzany zatrzymany

Odszkodowanie po pożarze domu lub mieszkania – jak skutecznie dochodzić swoich praw?

LUFA w Lesznie oznacza zmiany dla kierowców. Dwa miejsca będą zamknięte

Bryła Akwawitu jest już wyraźna. W środku trwa montaż instalacji

Lwowskie głosy zabrzmią w Lesznie - bezpłatny koncert IL MONDO

Scena czeka na młodych leszczynian. TEATR AGRAFKA rusza z castingiem

Rajd rowerowy im. Zdzisława Adamczaka wraca. Meta nad jeziorem

Garaż przyścienny może wyglądać jak część domu, jeśli dobrze dobierzecie kilka elementów

Tilda czeka na dom. Spokojna seniorka została porzucona

Sobotni plan w Lesznie ma trzy przystanki. W niedzielę finał wystawy
Przydatne dane teleadresowe
- Biblioteka Kwadrat w Lesznie - kontakt, godziny i filie MBP
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu Oddział w Lesznie - kontakt i zakres działania
- Zakład Ochrony Środowiska w Leszno - kontakt, usługi wodno-ściekowe, dokumenty
- Zarząd Zlewni w Lesznie - kontakt, zadania i obsługa interesantów
- Biblioteka Zaborowo w Lesznie - kontakt, godziny, filie
- Biblioteka Gronowo w Lesznie - kontakt i godziny otwarcia
