Leszczyńscy policjanci spotkali się z seniorami w ramach debaty „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Podczas spotkania między innymi rozmawiano o nowych przepisach ruchu drogowego.

9 grudnia br. w siedzibie Stowarzyszenia „Wygraj Siebie” we „Wrzosowym Zakątku” w Lesznie odbyło się spotkanie seniorów z regionu leszczyńskiego z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

Podczas debaty pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” jako pierwszy głos zabrał podinsp. Dariusz Adamczak, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Podczas swojego wystąpienia precyzyjnie omówił nowe przepisy drogowe, które w ostatnim czasie weszły w życie m.in. takie jak obowiązek formowania korytarza życia oraz jazdy na suwak. Naczelnik przypomniał przepisy i zasady bezpieczeństwa mogące przyczynić się do ograniczenia zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szczegółowo omówiono podstawowe znaki drogowe, które powinien znać każdy rowerzysta. Szef drogówki zachęcał seniorów do korzystania z elementów odblaskowych po zmroku, szczególnie w porze jesienno – zimowej i nie tylko poza terenem zabudowanym.

W dalszej kolejności profilaktyk społeczny leszczyńskiej Policji st. sierż. Kinga Sobiak poruszyła kwestię bezpieczeństwa starszych osób w własnym domu i na ulicy np. podczas zakupów, czy w kontaktach z osobami obcymi. Po raz kolejny rozmawiano, o ciągle to nowych metodach oszustw, których ofiarami padają seniorzy. Wyświetlono kilka filmików zapadających w świadomości człowieka i obrazujących jak mogą wyglądać sytuacje niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku.

Przypomniano o możliwości korzystania z aplikacji „Moja Komenda”, „Krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa” i programie „Dzielnicowy bliżej nas”.

Uczestnicy spotkania bardzo aktywnie uczestniczyli w debacie, zadając przede wszystkim wiele pytań z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym zasad poruszania się w konkretnie wskazanych miejscach w Lesznie.

Na koniec nie zabrakło świątecznych życzeń. Każdy z uczestników otrzymał element odblaskowy oraz broszury z treściami mającymi wpływ na bezpieczeństwo seniorów.

 

Monika Żymełka


Geek ElasticSearch