Jak odnowić stare okna drewniane?

Stare drewniane okna często nie są już szczelne i estetyczne. Gdy nie planuje się ich wymiany, warto więc zdecydować się na ich odnowienie. W jaki sposób można to zrobić? Zobacz poradnik!

Stare okno drewniane – kiedy wymaga odnowienia?

Drewniane okna zamontowane przed laty nadal znajdują się w wielu domach w Polsce. Z czasem każde okna tego typu przestają jednak spełniać swoje funkcje, czyli są nieszczelne, nie domykają się.

Gdy wobec tego okna drewniane nie zapewniają właściwej termoizolacji i mają problemy z działaniem, warto zdecydować się na przeprowadzenie ich renowacji. Jednocześnie pozwoli ona wtedy na nadanie im nowego, atrakcyjnego wyglądu, gdy stara farba nieestetycznie się łuszczy, jest przebarwiona.

Stare okna drewniane półokrągłe, prostokątne – odnowa krok po kroku

Przeprowadzenie procedury odnowienia starych okien jest wieloetapowe. O czym warto wtedy pamiętać?

1. Oczyszczenie okien – należy usunąć z nich stare farby, aby dotrzeć do warstwy drewna.

2. Szlifowanie drewna – należy je odpowiednio wyszlifować, aby było gładkie. Gdy w drewnie znajdują się jakiekolwiek ubytki, uszkodzenia, wtedy należy je naprawić, na przykład za pomocą szpachli albo specjalnych materiałów wypełniających do drewna.

3. Impregnacja i malowanie okien – należy zaimpregnować je środkami podnoszącymi odporność drewna oraz pomalować. Nowy pomysł na stare okna drewniane może polegać wtedy na wykonaniu innego koloru malowania, na przykład okna mogą mieć kolor czarny, biały, antracytowy.

4. Wymiana okuć na nowe – gdy okucia okna nie działają lub są nieestetyczne, warto wymienić je na nowe. Okucia do starych okien drewnianych to między innymi różnego rodzaju klamki do okien drewnianych starego typu, zamki, zasuwy.

5. Zastosowanie nowych uszczelek – aby okna były szczelniejsze i cieplejsze, warto zastosować do nich nowe uszczelki. Uszczelki do starych okien drewnianych powinny być dopasowane do ich rodzaju.

Renowacja starych okien drewnianych – czy warto wykonać ją samemu?

Przeprowadzenie procesu polegającego na renowacji okien drewnianych może być czasochłonne, dlatego też obecnie wiele osób decyduje się na zlecenie takich prac zewnętrznym firmom.

Gdy chodzi o okna drewniane w Kielcach, taka usługa również jest dostępna w tym mieście. Z ofertami można łatwo zapoznać się w internecie.

Warto więc pamiętać o tym, że wtedy, gdy stare okna z drewna są już nieszczelne, nieestetyczne, a ich wymiana nie jest możliwa, warto je odnowić.