Domowy plac zabaw - jak go urządzić, aby dzieci chciały się bawić w ogrodzie?

Mając dom z ogrodem warto pomyśleć o zaaranżowaniu w nim kącika dla dzieci. Dlaczego? Maluchy uwielbiają zabawę na placu zabaw i często nie chcą wracać do domu. Zapewniając im miejsce do zabawy w domu lub w ogrodzie, sprawimy, że będą mogły aktywnie spędzać czas pod naszą stałą opieką. Samodzielnie wybierając elementy do placu zabaw, możemy też postawić na te, które sprawią maluchom radość, zabawę, ale i zapewnią odpowiedni rozwój. A przede wszystkim będą bezpieczne. Jak urządzić domowy plac zabaw?

Dlaczego warto urządzić domowy plac zabaw?

Dzieci mają zdolność szybkiego uczenia się i warto to wykorzystać. Nawet podczas zabawy, mogą doskonalić swoje umiejętności. Co ciekawe również przez zabawę na placu zabaw, mogą rozwijać między innymi koordynację ruchową czy kreatywność. Może nam się wydawać, że czas spęczany na placu zabaw nic nie wnosi do rozwoju dziecka, ale jest to całkowitą nieprawdą.

Co daje zabawa na placu z innymi dziećmi? Wśród jej zalet możemy wymienić:

  • zachęca do aktywności fizycznej,
  • pobudza kreatywne myślenie,
  • poprawia koordynację ruchową i motorykę,
  • poprawia zręczność i równowagę,
  • zapewnia integrację z innymi dziećmi,
  • zachęca do zabaw w grupie.

A co możemy osiągnąć budując plac zabaw w domu? Te same cele! Dziecko dalej może się rozwijać pod naszym czujnym okiem i w bezpiecznych dla niego warunkach.

Czego nie może zabraknąć na placu zabaw?

Oglądając typowe, ogólnodostępne place zabaw można zauważyć, że jest na ich terenie wiele różnych przyrządów do zabaw, domków i zjeżdżali. A stałym punktem jest huśtawka. Do ogrodu lub do zabawy w domu przyda się huśtawka na plac zabaw, która niezależnie od wieku dziecka, będzie sprawiać mu radość. Przecież i dorosłym huśtanie się sprawia relaks, dlatego jest to potrzebny dodatek do urządzenia kącika dla dzieci.

Nie obejdzie się również bez zjeżdżalni. Obecnie można kupić gotowe zjeżdżalnie, które mają stabilną konstrukcję, a sam ślizg jest bezpieczny i zapewnia dobrą i bezpieczną zabawę kilkulatkom. Ciekawym pomysłem jest też drabinka gimnastyczna z odłączonymi drążkami i kółkami. Istotne jest jednak, aby dobrze przymocować ją do ściany budynku lub też połączyć ją z domkiem dla dzieci, lub konstrukcją zjeżdżalni albo huśtawki.

Świetnym pomysłem jest też postawienie trampoliny, na której dzieci mogą skakać do woli. Istotne jest jednak, aby zapewnić dzieciom bezpieczne korzystanie z niej, np. przez ogrodzenie jej skraju, aby maluchy podskakując nie spadły. W lecie funkcjonalny będzie również hamak ogrodowy, na którym można leżeć czy się bujać. Starsze maluchy docenią to miejsce do czytania książek i komiksów przy ładnej pogodzie, a mniejsze mogą nawet uciąć sobie na nim drzemkę.

Domek w ogrodzie — stwórz dziecku miejsce odpoczynku

Wybierając różnego rodzaju zestawy elementów do zabaw w ogrodzie, nie można zapomnieć o domku. Spora część dzieci marzy o własnym domku na drzewie. Jednak można go zastąpić stawiając mały domek na trawie, w którym maluchy będą mogły zorganizować sobie bezpieczną kryjówkę przed rodzicami. Także huśtawka ogrodowa czy drabinki wspinaczkowe mogą być połączona z domkiem i razem stanowić centralny punkt placu zabaw.

Oczywiście można znaleźć też konstrukcje domków na podwyższeniu, do których wchodzi się po drabince, a wychodzi z nich zjeżdżając po zjeżdżalni. Dla mniejszych dzieci warto wybrać domek, do którego można wejść po prostu z ziemi. Starszym maluchom można zafundować kryjówkę na podwyższeniu. Koniecznie trzeba jednak sprawdzić, czy wybrana przez nas konstrukcja jest bezpieczna w użytkowaniu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dzieci będą miały wspaniałe miejsce do zabaw, a my nie musimy się martwić o ich bezpieczeństwo.