Czy kalkulator nadpłaty kredytu uwzględnia wakacje kredytowe i zmiany w oprocentowaniu? Zobaczmy!

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na w pełni legalne i bezpieczne oszczędności na kredycie hipotecznym. Podstawowym jest nadpłata kredytu, ale jeśli połączysz ją z wakacjami kredytowymi i dobrze zaplanujesz, możesz zyskać jeszcze więcej. Włączmy kalkulator nadpłaty kredytu i przekonajmy się, ile realnie zostanie w Twojej kieszeni.

Nadpłata kredytu hipotecznego: na czym polega?

Aktualnie obowiązująca Ustawa o kredycie hipotecznym zwraca szczególną uwagę na prawa kredytobiorców. A jednym z nich jest możliwość wcześniejszej spłaty i nadpłaty kredytu hipotecznego. Czym dokładnie jest? To działanie polegające na spłacaniu większych kwot niż wymagane w regularnym harmonogramie spłat.

Gdy kredytobiorca nadpłaca, dodatkowe środki są przeznaczane na zmniejszenie pozostałego do uregulowania kapitału, co prowadzi do obniżenia całkowitej kwoty odsetek naliczanych przez pozostały okres. Takie działanie może skutkować skróceniem okresu kredytowania lub obniżeniem wysokości przyszłych rat.

Nadpłata jest elastyczna – może być dokonywana regularnie, na przykład co miesiąc, lub jako jednorazowe większe wpłaty, w zależności od Twoich indywidualnych możliwości finansowych i preferencji. W większości umów kredytowych nadpłata jest możliwa bez dodatkowych opłat, co czyni ją atrakcyjnym sposobem na szybsze uwolnienie się od zobowiązań kredytowych i zmniejszenie łącznego obciążenia finansowego. Zresztą: jakiekolwiek opłaty mogą być i tak pobierane wyłącznie w okresie pierwszych 36 miesięcy.

Ile może wynieść oszczędność? Sięgamy po kalkulator nadpłaty kredytu

Analizując harmonogram spłat, szybko zorientujesz się, że zdecydowana większość kosztów kredytu nie jest związana ze spłatą pożyczonego kapitału, ale odsetkami. W rezultacie, jeżeli spłacasz standardowe raty równe, przez naprawdę długi czas regulujesz głównie koszty odsetek. Nadpłata kredytu hipotecznego pozwala natomiast obniżyć wartość kapitału, co daje olbrzymie oszczędności. Aby dowiedzieć się, jaką dokładnie korzyść odniesiesz, sięgnij po kalkulator nadpłaty kredytu przygotowany przez Blog Kredytowy.

To proste narzędzie, które wymaga jedynie podania podstawowych informacji dotyczących Twojego kredytu, w tym pozostałej kwoty, liczby i rodzaju rat czy oprocentowania. Na tej podstawie kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego bardzo precyzyjnie obliczy zarówno oszczędności, jak i nową wysokość raty. I to w wielu scenariuszach.

Spójrzmy na następujący przykład: do spłaty pozostało 400 000 zł, oprocentowanie wynosi 6,5%, a okres spłaty to 240 miesięcy. Nadpłacamy co miesiąc kwotą 1500 zł, decydując się na skrócenie okresu kredytowania. Rezultat? Harmonogram spłaty skróci się aż o 117 miesięcy, a łączna oszczędność wyniesie 167 742,72 zł.

Wakacje kredytowe i nadpłata kredytu: sprawdzony duet

Rządowe wakacje kredytowe to dodatkowa możliwość, z której jeszcze do niedawna mogło skorzystać spore grono kredytobiorców. Obecnie trwają prace nad kontynuacją tego programu, który po raz kolejny ma dać możliwość zawieszenia płatności rat (zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej).

Jak wynika z oficjalnych danych, to rozwiązanie cieszyło się sporą popularnością – tylko w 2022 roku sięgnięto po nie w przypadku ponad połowy aktywnych kredytów hipotecznych. Ale sprawdzają się nie tylko w przypadku problemów ze spłatą. Wręcz przeciwnie: „inwestując” środki, które trzeba by było przeznaczyć na spłatę rat, w nadpłatę kredytu można uzyskać bardzo duże oszczędności.

Kalkulator nadpłaty kredytu pozwoli je oszacować: wystarczy prawidłowo wskazać kwotę do spłaty oraz okres kredytowania.