Slow life na Mazurach, czyli jak uwolnić się od stresu, nie rezygnując z komfortu

Masz dość wielkomiejskiej gonitwy i marzysz o tym, żeby nieco zwolnić tempo życia? Mazury będą idealnym kierunkiem. A co ważne, nie musisz przy tym wcale rezygnować z komfortu i udogodnień, jakie oferują współczesne czasy. Sprawdź, jak wygląda trend slow life w mazurskim wydaniu.

Slow life – co to za trend?

Szybkie tempo życia to znak rozpoznawczy XXI wieku. Ciągły pośpiech jest jednak niezwykle męczący, dlatego coraz więcej osób skarży się na przemęczenie i niewyspanie. Jak się od tego uwolnić? Odpowiedzią jest trend slow life, czyli styl życia zachęcający do prostoty, uważności oraz zwolnienia tempa.

Na czym dokładnie polega życie w rytmie slow? Istotne jest, aby przyjmować każde doznanie intensywnie, skupiając się na „tu i teraz”. Slow life to również organizowanie sobie codzienności w ten sposób, aby była ona mniej stresująca oraz pozwalała na czerpanie większej radości z życia.

Czy warto wybrać życie w rytmie slow na Mazurach?

Życie w rytmie slow jest łatwiejsze do zrealizowania, jeśli mieszkasz na wsi lub w małym miasteczku. Nie spędzasz bowiem długich godzin w aucie, aby dostać się z pracy do domu. Nie będą Cię także rozpraszać hałasy, które generują pojazdy oraz setki ludzi na ulicach. Zamiast tego cieszysz się spokojem i obcujesz z przyrodą, która pomaga ukoić zmysły.

Gdzie zamieszkać, jeśli pragniesz zacząć żyć zgodnie z filozofią slow life? Nie musisz wcale zaszywać się w chatce w Bieszczadach, która (mimo że posiada swój urok) blokowałaby dostęp do zdobyczy cywilizacji. Na Mazurach możesz zwolnić tempo, podziwiać piękno przyrody, a przy tym korzystać z wszelkich udogodnień. Oto najlepsze dowody.

Świeże powietrze zamiast smogu

Zanieczyszczone powietrze to jeden z największych problemów wielkich metropolii. Smog może przyczyniać się do rozwoju niebezpiecznych chorób układu oddechowego, w tym astmy. Jakim powietrzem będziesz oddychać na Mazurach? Wystarczy wspomnieć, że region jest zlokalizowany na obszarze Zielonych Płuc Polski. A są to unikatowe pod względem przyrodniczym tereny, których najważniejszą cechą jest czyste powietrze i możliwość obcowania z przyrodą niezmienioną przez cywilizację.

Aktywności dla osób w każdym wieku

Dbasz o swoją kondycję i lubisz aktywności na świeżym powietrzu? Znakomicie – na Mazurach możesz wypróbować różnorodnych sportów. Służy temu doskonale rozwinięta infrastruktura:

  • wodna – możesz m.in. żeglować, uprawiać kajakarstwo, windsurfing lub pływać na SUP-ie, Mazury to ponad 2600 jezior i Szlak Wielkich Jezior Mazurskich o długości 111 km,
  • rowerowa – do dyspozycji masz wiele, malowniczych szlaków, w tym Mazurską Pętlę Rowerową, czyli 300 km trasy z profesjonalną infrastrukturą wspierająca,
  • piesza – znajdziesz tu aż 35 znakowanych szlaków pieszych PTTK, które są zróżnicowane pod względem skali trudności, więc mogą z nich korzystać dzieci, dorośli i seniorzy.

Na Mazurach pojeździsz także na nartach. Na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie działa ośrodek sportów zimowych, dysponujący dwoma wyciągami orczykowymi, szkółką i wypożyczalnią sprzętu.

Ciekawe miejsca do zwiedzenia

Co, jeśli pogoda nie dopisuje? Możesz spędzić wolne chwile na zwiedzaniu i poznawaniu historii regionu. Warto w tym celu odwiedzić choćby następujące miejsca:

  • Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie (gromadzi m.in. pamiątki z zakresu archeologii, numizmatyki, etnografii i sztuki ludowej),
  • Wilczy Szaniec w Gierłoży (była kwatera wojenna Adolfa Hitlera),
  • Twierdza Boyen w Giżycku (pruski obiekt militarny z XIX wieku),
  • Bunkry w Mamerkach (dawna kwatera główna Niemieckich Wojsk Lądowych).

Nie brakuje tu także ciekawych miejsc pod względem kulturalno-rozrywkowym. Jest to m.in. amfiteatr nad jeziorem Czos w Mrągowie (odbywa się tam m.in. festiwal muzyki country i noc kabaretowa).

Poczuj bliskość natury i żyj tak, jak lubisz

Mieszkając na Mazurach, masz do dyspozycji wiele atrakcji. Kiedy jednak tego potrzebujesz, możesz odpocząć od cywilizacji i delektować się ciszą. A co najważniejsze, aby doświadczyć bliskości przyrody, nie musisz wcale rezygnować z komfortu. Najlepszym tego przykładem są apartamenty w Mrągowie. To nowa inwestycja Pratum zlokalizowana pośród gęstych lasów przy jeziorze Czos. Udogodnienia, jakie tu znajdziesz to np. tarasy widokowe, tereny zielone, lokalna restauracja i atrakcyjne części wspólne. Kameralne osiedle to znakomity sposób na życie w rytmie slow.