Przygotuj z nami kosiarkę do sezonu wiosennego!

Pierwszy dzień wiosny mamy już za sobą, a to oznacza zbliżające się prace wokół domu i w ogrodzie. Koszenie trawy to jedna z tych czynności, którą wykonujemy praktycznie od wiosny do jesieni. Warto więc odpowiednio przygotować swoje urządzenie, by mogło posłużyć nam przez cały sezon wiosenno-letni. O czym trzeba pamiętać?

Dlaczego warto zrobić przegląd kosiarki przed sezonem?

Jeśli chodzi o narzędzia ogrodowe, kosiarka jest jednym z tych, które używamy stosunkowo często. W zależności od warunków pogodowych, trawę kosimy nawet 30 razy w roku. Sprawna kosiarka nie tylko pozwoli nam na bezproblemowe koszenie trawnika przez cały sezon, ale też może przyczynić się do większej oszczędności na paliwie czy energii elektrycznej. Niesprawne urządzenie nie tylko zużywa więcej paliwa i prądu (np. poprzez większe tarcie spowodowane tępymi nożami), ale też w przypadku spalinówek może wydzielać więcej spalin.

Istotną kwestią jest też zapobieganie poważniejszym usterkom. Odpowiednie czyszczenie kosiarki zarówno po samym koszeniu, jak i po sezonie zapobiega powstawaniu rdzy. Odkładające się resztki trawy mogą bowiem wydzielać szkodliwe kwasy, które przyczyniają się do procesu korozji.

Kosiarka spalinowa – o co należy zadbać przed sezonem?

W przypadku kosiarek spalinowych jest nieco więcej rzeczy na liście do wykonania, jeśli chodzi o prace konserwacyjne. Przede wszystkim warto porządnie wyczyścić urządzenie z resztek trawy i ziemi. Przyda nam się do tego sprężone powietrze lub szczotka. Zróbmy to bardzo dokładnie, by zapobiec korozji poszczególnych elementów.

Kolejna rzecz na liście to filtr powietrza, który należy wyczyścić, wyjmując go z urządzenia i stukając nim o jakąś twardą powierzchnię. Dzięki dobrze działającemu filtrowi możemy liczyć na sprawną pracę gaźnika, szybsze uruchomienie kosiarki i wykorzystanie pełnej mocy silnika. Warto jednak pamiętać, by o filtr dbać regularnie, np. raz w tygodniu, a nie tylko przed i po sezonie.

Świeca zapłonowa to również istotna część do sprawdzenia, ponieważ wpływa na prawidłową pracę silnika. Po wykręceniu świecy z cylindra warto oczyścić ją szczotką drucianą, a następnie sprawdzić, czy odległość elektrod od szczelinomierza wynosi 0,5 mm.

Przed sezonem warto też skontrolować poziom oleju oraz stan noży. Uszkodzone lub tępe noże nie nadają się do koszenia.

Nie zapomnijmy też o otworach wlotowych powietrza w obudowie rozrusznika. Jeśli są zatkane przez trawę, musimy je dokładnie wyczyścić.

Kosiarka akumulatorowa – o tym warto pamiętać!

Podobnie jak w przypadku spalinówki, również kosiarka akumulatorowa wymaga generalnego czyszczenia z pozostałości trawy. Odpowiednio naostrzone noże to również istotna kwestia, o którą musimy zadbać jeszcze zanim rozpoczniemy koszenie. Warto kontrolować je regularnie, ponieważ wystarczy najechać na kamień czy inną przeszkodę, by zniszczyć noże.

W przypadku kosiarek akumulatorowych należy pamiętać o ładowaniu akumulatora po każdym koszeniu. Nie powinniśmy pozostawiać rozładowanego akumulatora – zwłaszcza na całą zimę – ponieważ może to istotnie skrócić żywotność baterii. Jeśli akumulator jest już bardzo słaby, konieczna będzie wymiana na nowy.

Jak przygotować kosiarkę elektryczną do sezonu?

Poza wspomnianymi już wyżej kwestiami, takimi jak czyszczenie i kontrola noży, warto również sprawdzić wszystkie otwory wentylacyjne silnika. Nie mogą być zatkane, ponieważ może to doprowadzić do przegrzewania się, a ostatecznie do zniszczenia silnika.

W przypadku elektrycznych kosiarek bardzo istotne będzie też sprawdzenie stanu przewodu elektrycznego. Ten może się bardzo łatwo zniszczyć, gdy używamy go na zewnątrz. Każde pęknięcie czy przetarcie musi być odpowiednio zabezpieczone za pomocą samoprzylepnej izolacji.

Przegląd wykonany? W takim razie możemy już rozpocząć sezon pierwszym koszeniem trawy.