Kajakarze ruszają w charytatywną wyprawę dla Niny i Mai
Pod koniec czerwca czterech zapalonych kajakarzy wyrusza w niezwykłą podróż, aby pomóc dwóm dziewczynkom, Ninie i Mai, w ich walce o zdrowie. Przepłyną Polskę wszerz, zbierając fundusze na leczenie i rehabilitację. Akcja cieszy się wsparciem Prezydenta Miasta Leszna, Grzegorza Rusieckiego.

Charytatywna wyprawa kajakowa przez Polskę

Czterech przyjaciół z Wielkopolski: Adam Nawrot, Andrzej Klimczak, Marek Śmigaj i Jacek Gmerek, podjęło wyzwanie przepłynięcia Polski kajakami. Wyprawa rozpocznie się 28 czerwca z miejsca, gdzie Bug przestaje być rzeką graniczną z Białorusią i przybiera bieg zachodni. Trasa powiedzie przez Bug, Narew, Wisłę, Kanał Bydgoski, Noteć, Wartę i Odrę, a cała podróż ma zająć około trzech tygodni.

Motywacja i cel wyprawy

Jak przyznaje Marek Śmigaj, prawnik i miłośnik spływów kajakowych, początkowo pojawiało się wiele wątpliwości co do organizacji tak długiej wyprawy. "W końcu, gdy już część z nas chciała zrezygnować, padło pytanie Adama: 'A gdyby tak płynąć dla kogoś?'. Motywacja wróciła, bo wyprawę postanowiliśmy dedykować dwóm dziewczynkom, których codzienność to szpitale i żmudna rehabilitacja. Ten spływ ma być pretekstem do zbiórki na pomoc Nince i Mai" - dodaje Śmigaj.

Walka o zdrowie Niny i Mai

Dziewczynki, dla których organizowana jest akcja, codziennie walczą o sprawność. Maja choruje na rzadką chorobę, hemimelię strzałkową, która powoduje brak wykształconych paluszków u obu nóżek. Dzięki dr Paley z Florydy, Maja uniknęła amputacji i dziś stawia pierwsze kroki. Przed nią jednak kolejne operacje i kosztowna rehabilitacja. "Rehabilitacja i leczenie to niekończące się potrzeby" - mówi mama Mai, Danuta Kujawa.

Nina cierpi na Mózgowe Porażenie Dziecięce, wrodzoną wadę kręgosłupa oraz szereg problemów towarzyszących. Mimo że ma 7 lat, jeszcze samodzielnie nie chodzi. "Rehabilitacja sprawia, że widzimy postępy i to nas motywuje do dalszych działań. Wierzymy mocno w to, że Nina w przyszłości będzie samodzielna, jednak cały czas potrzebuje wsparcia wielu specjalistów" - opowiada mama Niny, Natalia Kozanecka.

Wsparcie i zaangażowanie społeczności

Cała akcja będzie relacjonowana w mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie. Celem jest zebranie kwoty 40 000 zł, która ma wspomóc rodziny Mai i Ninki w sfinansowaniu leczenia i rehabilitacji. "Każda złotówka to również doping i motywacja dla nas, by dać radę i dopłynąć do Kostrzyna nad Odrą" - podkreśla Adam Nawrot, oficer policji i jeden z uczestników wyprawy.

Zarówno dziewczynki, jak i uczestników wyprawy można bliżej poznać dzięki relacjom w mediach społecznościowych. Zachęcamy do obserwowania fanpage’a: Polska wszerz - kajakiem dla Niny i Mai, a także do wsparcia zbiórki na portalu Pomagam.pl.

Kontakt do mediów

Osoby zainteresowane mogą skontaktować się z Natalią Kozanecką pod numerem 693 572 854 lub wysłać maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Wg inf z: Urząd Miasta Leszna